"دلالان تحریم" و " آن هشت دقیقه تاریخی در مجلس"

http://etedaal.ir/UserUpload/Image/22(13).jpg

-چهارشنبه این هفته هفدهم مهرماه ۱۳۹۲ در یكی از جلسات كلاس دوره دكترای علوم سیاسی به اتفاق دانشجویانم بحثی گرم،جدلی و در عین حال بسیار صمیمی و دلسوزانه را درباره توسعه در جمهوری اسلامی ایران دنبال می كردیم.موضوع" دولت و حكومت خوب" یا آن ویژگی است كه در غرب تحت عنوان "Good Governance" بحثی تازه به حساب می آید. آرامش من و این جمع علمی به هیچ وجه قابل قیاس با پنج سال پیش در چنین روزهایی نیست.یعنی زمانیكه رئیس جمهور وقت شخصی دارای سوابق جنجالی را برای یكی از وزارتخانه های حساس مملكت به مجلس معرفی كرده بود.

-در حالیكه روز به روز تعداد مخالفین وزیر پیشنهادی آب می رفت،من بر سئوالات و ابهاماتم افزوده می شد.

- ابتدا یكی از معاونان رئیس جمهور تماس گرفت و خواهش كرد فردا در صحن علنی به عنوان مخالف صحبت نكنم.در كمال تعجب عرض كردم : مگر با وجود رای منفی فراكسیون ،ابرام رئیس جمهور ادامه دارد؟

-ساعت یك بامداد قبل از جلسه رای اعتماد گوشی را خاموش كرده و در خلوت خود به تحلیل شرایط سنگین جدید پرداختم.تصور این موضوع برایم غیر ممكن بود كه فردا باید به تنهایی در مقابل موجی بایستم كه " قدرت و ثروت "آن بعدها بر همگان آشكار شد.

-سود نفت حتی به عرق ملی برخی نیز آسیب زده است.به عنوان مثال سود ترانزیت بسیاری از محموله های سوخت جاده های مرزی که عامل اصلی ترافیک،تصادف و آلودگی محیط زیست است،نه به جیب مردم می رود و نه به جیب دولت.نباید خود را ببخشیم زمانیكه عده ای با سوار شدن بر موج شعارهای تند،از تنگی عرصه تجارت،اقتصاد،بانك،بیمه،صنعت و فنآوری كشور،در راستای دلالی خود بهره گیرند.هر قطعنامه یا قانون تحریمی جدید،درصدی به سود دلالی آنها اضافه می کند .

-هنوز مردم عراق گرفتار دلالی نفت اند.هنوز كسی به مجلس پاسخ نداده است كه چرا فلان امتیاز سواپ نفت داده شد؟و این ثروت ها چگونه با قدرت پیوند یافت.

- دیروز شانزدهم مهرماه،دو عضو كابینه دولت آقای دكتر روحانی ،دو موضوع را مطرح كردند كه دغدغه های گذشته را در ذهن بنده زنده كرد.بنده این چنین روزهایی را پنج سال قبل پیش بینی كرده بودم.اینكه برخی از دولت های منطقه و دلالان خاورمیانه ای و غربی نفت از محل تحریم های ایران فربه شده اند.مشهورترین آنها برادر خانم هیلاری كلینتون است.

-خرده پاترین دلالان آنها كسانی اند كه در مرزهای غرب و جنوب شرقی كشورمان، چند لیتر بنزین را در جلیقه مرگ آور نایلونی بر تن زنان محروم منطقه قاچاق می كنند.و این گونه طلای سیاه با جان انسان های بی گناهی بازی می کند که صاحبان اصلی این نعمت خدادادی هستند.

-هشت دقیقه نطق آن زمانم را در یكی از روزهای سخت تنهائیم ایراد كردم.خدا را شاكرم كه هیچ عاملی نتوانست در آن زمان بر وجدانم غلبه كند. مرور آن نطق را به دانشجویان رشته علوم سیاسی توصیه می كنم.چون اعتقادم بر این است كه به گونه ای مصداقی، ریشه های ضعف توسعه در جهان سوم را با مطالعه موردی ایران بیان كرده ام...

http://www.over.lxb.ir/upload/over/image/ادامه

"دلالان تحریم" و " آن هشت دقیقه تاریخی در مجلس"

خاطرات سیاسی دكتر فلاحت پیشه(۲۸)

چهارشنبه این هفته هفدهم مهرماه ۱۳۹۲ در یكی از جلسات كلاس دوره دكترای علوم سیاسی به اتفاق دانشجویانم بحثی گرم،جدلی و در عین حال بسیار صمیمی و دلسوزانه را درباره توسعه در جمهوری اسلامی ایران دنبال می كردیم.موضوع" دولت و حكومت خوب" یا آن ویژگی است كه در غرب تحت عنوان "Good Governance" بحثی تازه به حساب می آید.
آرامش من و این جمع علمی به هیچ وجه قابل قیاس با پنج سال پیش در چنین روزهایی نیست.یعنی زمانیكه رئیس جمهور وقت شخصی دارای سوابق جنجالی را برای یكی از وزارتخانه های حساس مملكت به مجلس معرفی كرده بود.فضای مجلس به شدت ملتهب و ذهن من شدیدتر از آن، بدترین انواع استرس را تجربه می كردیم.در میان آن جو سنگین ،دو دغدغه و دلیل سیاسی و اقتصادی عمده ،مانع خواب و بی تفاوتی وجدانی من می شد.موضوع سیاسی را در فرصتی دیگر می پردازم،اما با توجه به برخی مباحث امروزی ،اشاره به دغدغه اقتصادی آن زمانم را ضروری می دانم.
ابتدا مسایل و ابهاماتی را در قالب مصاحبه مطرح كردم .در جلسه كمیسیون با وزیر پیشنهادی قانع نشدم.در حالیكه روز به روز تعداد مخالفین وزیر پیشنهادی آب می رفت،من بر سئوالات و ابهاماتم افزوده می شد.به عنوان نماینده استان كرمانشاه در شورای مركزی اصولگرایان حضور یافتم در این جلسه نیز تصمیمی حاصل نشد،فقط مقرر گردید كه مجمع عمومی اصولگرایان بعد از شنیدن نظرات مخالفین و موافقین،نظر خود را به رئیس جمهور منتقل نماید تا اگر وزیر پیشنهادی رای نیاورد،كسی دیگر را معرفی نمایند.
در مجمع نیز بحث های داغی شكل گرفت و بازهم در آنجا به عنوان مخالف، نظر خود را مطرح كردم و برغم دفاع برخی از چهره های مطرح از وزیر پیشنهادی،ایشان با اختلاف دو رای نتوانست نظر اعتماد فراكسیون اكثریت را كه در آن موقع بیش از ۲۰۰ عضو داشت،كسب نماید.
با این وجود یكی از نخستین اختلافات مجلس هشتم و دولت از این زمان شكل گرفت كه جناب رئیس جمهور به نظر اصولگرایان وقعی ننهاد و بر معرفی گزینه خود اصرار ورزید.و بنده كه گمان می كردم با رای فراكسیون، به آرامش می رسم، نمی دانستم كه یكی از پراسترس ترین شب های زندگیم انتظارم را می كشد.
ابتدا یكی از معاونان رئیس جمهور تماس گرفت و خواهش كرد فردا در صحن علنی به عنوان مخالف صحبت نكنم.در كمال تعجب عرض كردم : مگر با وجود رای منفی فراكسیون ،ابرام رئیس جمهور ادامه دارد؟فرمودند بله! و ما هم در مقابل یك كار انجام شده قرار گرفته ایم...
سیل تماس ها آغاز شد.اجتماع متنوعی از مسئول و غیر مسئول ،از مركز تا غرب كشور،شناخته و ناشناخته،تهدید و تطمیع و...
انتظار تماس یكی از دوستان هیآت رئیسه كه قرار بود نتیجه رایزنی هابا رئیس جمهور را به من خبر دهد،مانع شد تا گوشی ام را خاموش كنم.با این وجود ساعت یك بامداد قبل از جلسه رای اعتماد گوشی را خاموش كرده و در خلوت خود به تحلیل شرایط سنگین جدید پرداختم.تصور این موضوع برایم غیر ممكن بود كه فردا باید به تنهایی در مقابل موجی بایستم كه " قدرت و ثروت "آن بعدها بر همگان آشكار شد.
صبح روز موعود،به اجبار اولین احوالپرسی هایم را با كسانی انجام دادم كه برای تكمیل رایزنی و فشار تلفنی خود به مجلس آمده بودند.با انصراف عده ای مخالف از یك طرف و با بازی سیاسی عده ای موافق از طرف دیگر،عملا من به عنوان تنها مخالف ته لیست ،فقط هشت دقیقه وقت داشتم نطقم را انجام دهم.
بی هیچ مقدمه ای نسبت به خطرات " پیوند ثروت و قدرت " هشدار دادم،نسبت به برخورداری تنها یك نفر در كشور از امتیاز " سواپ" نفت اعتراض كردم.گفتم این امتیاز و انحصار،ممنوع و خلاف قانون است.چون طبق قانون فقط شركت ملی نفت به نمایندگی از دولت از چنین امتیازی برخوردار است.به هر حال تحریم نفتی كشور عراق ،منجر به آلودگی اقتصاد نفتی منطقه به قاچاق نفت شده بود.ضمن آنكه فقدان سلامت تجارت در برخی كشورهای استقلال یافته از روسیه،افغانستان و مسیرهای قاچاق بین المللی نفت در خلیج فارس و دریای عمان،برخی ایرانی ها را نیز آلوده كرده بود.سود نفت حتی به عرق ملی برخی نیز آسیب زده است.به عنوان مثال سود ترانزیت بسیاری از محموله های سوخت جاده های مرزی که عامل اصلی ترافیک،تصادف و آلودگی محیط زیست است،نه به جیب مردم می رود و نه به جیب دولت.نباید خود را ببخشیم زمانیكه عده ای با سوار شدن بر موج شعارهای تند،از تنگی عرصه تجارت،اقتصاد،بانك،بیمه،صنعت و فنآوری كشور،در راستای دلالی خود بهره گیرند.هر قطعنامه یا قانون تحریمی جدید،درصدی به سود دلالی آنها اضافه می کند و اعضای این باند بی رحم سود خود را در تنگناهای معیشتی مردم ایران و بازی با بندهای پانزده گانه ماده 41 فصل هفتم منشور ملل متحد می جویند.هنوز مردم عراق گرفتار دلالی نفت اند.هنوز كسی به مجلس پاسخ نداده است كه چرا فلان امتیاز سواپ نفت داده شد؟و این ثروت ها چگونه با قدرت پیوند یافت.
برخی از همان حامیان رادیكالیسم در سیاست خارجی صاحبان شركت های واسطه،بیمه،وام و تسهیلات خارجی و خدمات پس از فروش صنعتی هستند.سود تحریم های بانكی ،سخت گیری های بیمه ای و انتقال غیر مستقیم قطعات و فنآوری صنعتی و علمی ایران به جیب این افراد و شركای خارجی آنها می رود.و هر چه تحریم گسترش یابد،تكریم آقایان بیشتر می شود.
دیروز شانزدهم مهرماه،دو عضو كابینه دولت آقای دكتر روحانی ،دو موضوع را مطرح كردند كه دغدغه های گذشته را در ذهن بنده زنده كرد:
اول،جناب آقای زنگنه وزیر نفت كه خواستار شفافیت و روشنگری در قراردادهای سواپ نفت شد.و
دوم،جناب آقای نهاوندیان كه عبات " دلالان تحریم" را به كار بردند.
بنده این چنین روزهایی را پنج سال قبل پیش بینی كرده بودم.اینكه برخی از دولت های منطقه و دلالان خاورمیانه ای و غربی نفت از محل تحریم های ایران فربه شده اند.مشهورترین آنها برادر هیلاری كلینتون همسر رئیس جمهور دهه ۱۹۹۰ میلادی آمریكا و وزیر خارجه كابینه اول " باراك اوباما" است كه،در ازای حفظ و تقویت تحریم جمهوری اسلامی ایران،قراردادهای نفتی انحصاری را با عربستان منعقد كرد.و خرده پاترین دلالان آنها كسانی اند كه در مرزهای غرب و جنوب شرقی كشورمان، چند لیتر بنزین را در جلیقه مرگ آور نایلونی بر تن زنان محروم منطقه قاچاق می كنند.و این گونه طلای سیاه با جان انسان های بی گناهی بازی می کند که صاحبان اصلی این نعمت خدادادی هستند.
هشت دقیقه نطق آن زمانم را در یكی از روزهای سخت تنهائیم ایراد كردم.خدا را شاكرم كه هیچ عاملی نتوانست در آن زمان بر وجدانم غلبه كند. مرور آن نطق را به دانشجویان رشته علوم سیاسی توصیه می كنم.چون اعتقادم بر این است كه به گونه ای مصداقی، ریشه های ضعف توسعه در جهان سوم را با مطالعه موردی ایران بیان كرده ام.
سرانجام در یكی از نادرترین رای گیری های تاریخ مجلس،وزیر پیشنهادی با اختلاف " نیم رای" رای آورد.در حالیكه یك مخالف و پنج موافق،رقابتی نابرابر را شكل داده بودند.رقابتی كه به گونه ای دیگر تا زمان انتخاباتم در مجلس نهم ادامه یافت...امیدوارم خدای متعال و مردمی كه به امانتشان خیانت نكردم،از من راضی باشند.
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic