خاطره(4)

خبر رحلت خانم فکوریان کاندیدای دوره هشتم مجلس شورای اسلامی از کرمانشاه و فرزند دلبندشان مرایاد خاطره آزاردهنده ای از او انداخت. او پس از دور دوم انتخابات کرمانشاه با من تماس گرفت و با لحنی یاس آلود گفت:دیگر نمی خواهم کسی از حق من دفاع کند فقط می گویم در قیامت حق خودم را از کسانیکه به من ظلم کردند،خواهم گرفت.

از آن زمان حداقل در محافل رسمی دیگر کسی نامی از فکوریان نشنید اما یکی از کسانیکه به نظر می رسید از مخاطبین گلایه آن مرحوم باشد،به تخریب های خود ادامه می داد.او حتی بیش از یک سال پیش زمانیکه دیگر موضوع انتخابات گذشته سپری شده و فضای انتخابات آینده نیز شکل نگرفته بود مدعی شد خانم فکوریان از هم اکنون صدها نفر را با حقوق ماهیانه استخدام کرده است،تا برای آینده کار انتخاباتی بکنندو..

چه زود می گذرد ایام چهارساله مجالس و دولت ها، و خدا می داند که در قیامت وعده داده شده توسط فکوریان،ططری و دیگران، چه کسانی مجازات می شوند؟برخی از افراد در استان، آدم هایی را به این ملت تحمیل کرده اند که کارشان هزینه سازی و مشکل سازی است. کافیست برای سنجش مرغوبیت صادرات استان به مجلس شورای اسلامی،نظر نمایندگان منصف دیگر استان های کشور را جویا شوید، تا در آینده نه فقط بر اساس اضطرار استانی بلکه با عنایت به وظیفه آبروداری خود رای دهید.اکنون که همین افراد در پیوند با ثروت و قدرت جریان انحرافی، گروه 15 نفره کرمانشاه را تشکیل داده و برای مجلس نهم و دولت یازدهم،وعده رمالی داده اند،باید بیش از گذشته هوشیار بود.

روزی هم پای صحبت های مرحوم اسماعیل ططری نشستم.در ابتدای مجلس هشتم اقای لاریجانی در ابتکاری شایسته همه نمایندگان ادوار هشتگانه مجالس جمهوری اسلامی را دعوت کرده بود.سرمیز ناهاربرای اولین بار خدمت مرحوم ططری هم صحبت شدم.برای من جالب بود او بدون اینکه از دلایل نیامدن خودش گلایه کند،از کارهایی می گفت که شروع کرده و انتظار داشت توسط نمایندگان استان پیگیری شود.

زمان رحلتش با بی مهری مواجه شد.

بی اطلاع از اینکه در قاموس سیاسی برخی افراد، جایی هم برای برخورد با فوت شدگان وجود دارد،به همراه آقایان امینی و حسینی دیگر نمایندگان استان از صبح تا ظهر در مراسمات آن مرحوم شرکت کردیم و بعد از ظهر در مراسمی در روستای برف آباد اسلام آباد غرب یکی از کاندیداهای همشهری ام را که همزبان مرحوم ططری است دیدم.گلایه کردم که چرا به مراسم نیامدی؟ گفت :مگر نمیدانی که او در انتخابات از خط "آقا"خارج شده و به کسی دیگر رای داده بود؟زود دو نکته به ذهنم رسید :اول اینکه این شخص در انتخابات ،ادعای چپ بودن داشت و مرا به عنوان اصولگرای تهرانی د ر ردیف آقای حاتمی به عنوان اصولگرای استانی مورد حمله قرار می دادند و دوم اینکه واقعا دلم برای رهبری سوخت .چون خیلی ها عقده پراکنی ها و قدرت جویی های خود را به نام او تمام می کنند.در این باره بعدا بیشتر مصداق آورده و توضیح خواهم داد که برخی به نام رهبری،به شخص و جایگاه ایشان ظلم می کنند.

زندگی انسانها از ذاتیات و اعتباریات ساخته شده است . در این تقسیم بندی،"اخلاق" جزو ذات است و "سیاست" جزو اعتبار.جالب اینکه انتخابات،خود جزء کوچکی از سیاست است.قرار نیست به خاطر مسایل انتخاباتی،اخلاق قربانی شود.و اتفاقا این اصل، اصل اول اصولگرایی است.

مرحوم ططری صادقانه کوشید،تا با تغییر نام باختران به کرمانشاه از یک انقطاع تاریخی ناپسند در این مهد تمدن ایران زمین جلوگیری کند.ضمن آنکه هشت سال سابقه ایثارگری او را نیز نباید فراموش کرد.

به هر حال ما همگان فانی هستیم.قدری امیدوارتر از مرحوم فکوریان،معتقدم در همین دنیا مورد مواخذه وجدان عمومی قرار خواهیم گرفت.انسانهای عادی با رفتن خود یک اصل اخلاقی را از خویش به یادگار می گذارند و ما آدم های سیاسی باید با رفتن خود اثری مثبت و محکم بر این بنیان سیاست اخلاقی بگذاریم،نه اینکه در تخریب آن در بازی بی رحم سیاست،شریک شویم.

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic