خاطره(5)

در ابتدای دوره نمایندگی مجلس،به آقای صفوی فرماندار وقت اسلام آباد غرب گفتم،می خواهم تمام مدیریت های اصلی شهر را به جلسه مصاحبه گونه ای دعوت کنی،تا جایگاه حال و آینده اسلام آبادغرب را در قالب قوانین برنامه ارزیابی کنیم.تقریبا دوروز کاری را به این موضوع اختصاص دادیم.به هر حال من معتقدم یکی از معیارهای سنجش مدیران و حتی وزیران و نمایندگان مجلس میزان دستاوردهای آنها در قالب قوانین برنامه است. برخی از مدیران اطلاع و برنامه های لازم را داشتند و برخی در حد انتظار نبودند و...

مملکت با سه قطب نمای اصلی اداره می شود:

1.چشم انداز 20 ساله:که طبق آن باید جمهوری اسلامی ایران باید در 14 آینده(1404)قدرت اول منطقه باشد(قطب نمای بزرگ یا برنامه بلند مدت)

2.چهار برنامه پنج ساله(قطب نمای متوسط یا برنامه میان مدت)

3.بودجه های سالیانه(قطب نمای کوچک یا برنامه کوتاه مدت)

دریافت من این بود که شهر اسلام آبادغرب فاقد استراتژی لازم برای اداره وتوسعه است.یعنی اگر قرار است ایران در پایان چشم انداز،در منطقه خاورمیانه اول باشد،معنایش این است که شهر و استان ما نیز در آن زمان حداقل از شاخص های توسعه روز عقب نماند.لازمه این کار ترسیم و ایجاد زیربناهای بلند مدت،بناهای میان مدت و مدیریت به روز بودجه بود. در تمام پیگیری های هفت سال گذشته ام این سه قطب نما را به همراه داشته ام.

باید کارهای بزرگی انجام می شد.هر نظارت و بازرسی جدیدی انجام می دادم،ضعف های زیربنایی آشکارتر می شد:

اول اینکه در یک ظلم آشکار،اسلام آبادغرب هنوز یک شهرستان بود.کرندغرب،پیرترین بخشداری کشور به حساب می آمد و به دلایل واهی مانع تقسیم این حوزه به دو شهرستان شده بودند. امری که اگر اتفاق می افتاد،هم منافع اسلام آباد غرب را تامین می کرد و هم آنگونه که می بینیم، توسعه گهواره و کرندغرب را شتاب می بخشید.

دوم،فقر زیربنای صنعتی بود.در ابتدای دوره هفتم،به بازدید از شهرک صنعتی اسلام آباد غرب رفتم.واقعا وضعیت ناراحت کننده ای داشت.کل حوزه انتخابیه دارای یک شهرک 12 هکتاری بود و در شهری که بالاترین نرخ بیکاری استان را به خود اختصاص داده بود،زمین برای واگذاری وجود نداشت.چند شرکت موجود نیز عمدتا ورشکسته بودند.با چند سوال و تذکر و پیگیری های ممتد،خوشبختانه امروز اسلام آباد غرب و دالاهو از بالاترین امکانات و ظرفیت های توسعه صنعتی در کشور برخوردار هستند.آن 12 هکتار، اکنون به بیش از 1100 هکتار زمین آماده برای جذب کارخانجات بزرگ و کوچک تبدیل شده است.

سوم،راه و راه اهن.احیای کریدور شرق به غرب جزو تعهدات دولت در قالب قانون برنامه و تعهدات بین المللی آن است.در واقع اگر دولت به تعهدات خود عمل می کرد،نیازی به سوال،تذکر و استیضاح نبود.بعدا توضیح خواهم داد که من مجبور شدم برای اینکه مدیون نسل امروز و آینده نشوم ،همه مسیرهای فوق را بروم و شرمنده همه وزیران خاتمی و احمدی نژاد شوم.طوریکه در ابتدای مجلس هشتم زمانیکه به عنوان مخالف وزیر صحبت می کردم،آقای دکتر صدر نایب رئیس کنونی مجلس گفت:به گونه ای حرفه ای صحبت کردی،که فکر کردم تخصص تو در حوزه راه وعمران است...اکنون اسلام آبادغرب موقعیت خود در راه ابریشم را باز یافته است.

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic