خاطرات سیاسی دکتر فلاحت پیشه

خاطره(22)/انقلاب دوم در مصر آیا لانه جاسوسی اشغال می‌شود؟

"سرمقاله امروز روزنامه رسالت به قلم دکتر فلاحت پیشه"

در آخرین شب سفر مقام معظم رهبری به استان كرمانشاه، موضوعی را در مورد یكی از مصاحبه‌های بنده تذكر دادند كه من از آن به عنوان یك بنیاد تحلیلی راهگشا استفاده می‌كنم. ایشان با یادآوری مصاحبه یك سال قبل اینجانب حین سفر دكتر لاریجانی به مصر، فرمودند: شما در آن مصاحبه گفته بودید كه رئیس مجلس بدون اطلاع مقامات عالی نظام به مصر سفر نكرده است. مردم معمولا زمانی‌كه اسم مقامات عالی می‌آید می دانند كه منظور، من هستم ولی واقعا آن سفر با من هماهنگ نشده بود. اگر هماهنگ می‌شد، با آن سفر و بویژه دیدار با مبارك مخالفت می‌كردم. گفته بودم شرط ما برای برقراری رابطه با مصر این است كه اعلام كنند «كمپ دیوید مرده است». هرچند كه وزیر خارجه وقت آنها، چیزی شبیه به این جمله را گفته بود ولی از آن نیز استفاده لازم به عمل نیامد. (نقل به مضمون)
در آن لحظه جناب آقای حجازی از دفتر مقام معظم رهبری كه در جلسه حضور داشتند، فرمودند: حضرت آقا، آقای لاریجانی موضوع را به بنده گفته بودند، من فراموش كرده بودم كه با شما هماهنگ كنم.
در همان جلسه به دوستانم عرض كردم كه در این موضوع به رهبر انقلاب اجحاف شده و شخصا خودم را مدیون می‌دانم كه در اولین تحلیل مرتبط با موضوع، بخشی از این اجحاف را جبران كنم. ضمن آنكه تحولات اخیر مصر نشان داد كه همان‌گونه كه ایشان توجه داشته‌اند، باید مسائل منطقه‌ای را به گونه‌ای عمیق و ژرف پیگیری نمود.
در اوج انقلاب سال گذشته مصر، برخی از مسئولان كشور بدون باور به روح اسلامی این حركت، آن را جریانی مدیریت شده از سوی قدرت‌هایی همچون ایالات متحده آمریكا می‌دانستند و هنوز هم از به كار بردن عنوان «اسلامی» برای این حركت‌ها پرهیز می‌كنند. اما در آن ایام، خطبه «عربی» مقام معظم رهبری در حمایت از انقلابیون مصر، اثر قاطعی در انقلاب گذاشت. بیش از 150 هزار جوان انقلابی مصری در میدان التحریر، خطبه عربی ایشان را با «بلوتوث» تلفن همراه منتشر ساختند و در جلسه جوانان انقلابی كه با هدف مدیریت انقلاب در میدان التحریر صورت گرفت، یكی از رهبران جوان انقلابی بعد از پخش پیام رهبر معظم انقلاب گفت: چه خوب عربی سخن می‌گوید و عضو دیگر شورای فرماندهی انقلاب جوانان پاسخ داد: او بهتر از حسنی مبارك، عربی را مسلط است، در حالی كه مبارك زبان «عبری» (یعنی زبان رسمی رژیم صهیونیستی) را بهتر می‌فهمد.
حوادث اخیر میدان التحریر، رویه واقعی انقلاب مصر را نشان می‌دهد. جنبش جوانان مصری فارغ از مصلحت‌طلبی برخی از سران معارض قدیم و مأموریت انحرافی دولت انتقالی، می‌خواهد انقلاب ناتمام را به اتمام و اكمال برساند. آنها حامل روح انقلاب اسلامی ایران در دنیای عرب هستند.
انقلاب اسلامی ایران از جنبه‌های مختلف، الگوی انقلابیون جوان مصری است. آنها كه اكنون منعی برای ارتباط با ایرانیان ندارند، به خوبی می‌دانند كه در سال 1357 نیز عده‌ای در داخل و خارج، قصد انحراف انقلاب ما را داشتند. در مصر نیز گام اول، سد كردن انقلاب بود، سیاستی كه تا شب 22 بهمن ماه سال گذشته یعنی روز پیروزی انقلاب مصر، ادامه یافت. گام دوم كه بلافاصله از طریق نظامیان آموزش دیده در آمریكا به ریاست طنطاوی صورت گرفت، «انحراف» انقلاب است. آمریكایی‌ها و برخی دولت‌های غربی، هم برای سد كردن انقلاب و هم برای انحراف آن، دلیل راهبردی دارند. آنها همچون مورد ایران، نمی‌خواهند مصر از درون قلمرو استراتژیك آن قدرت و غرب خارج شود و این راه را در مورد ایران تا جایی ادامه دادند كه انقلابیون ایرانی سرانجام لانه جاسوسی را اشغال كردند، چون سفارت آمریكا به كانون حركت‌های ضد انقلابی تبدیل شده بود. اتفاقی كه ممكن است در نهایت در مصر نیز حادث شود. چون اكنون سفارت آمریكا و مرزهای رژیم صهیونیستی به كانون حركت‌های ضد انقلابی علیه جوانان مصری تبدیل شده است. اگر برخی از تحلیلگران حركت‌های اولیه انقلابی را متأثر از دموكراسی‌سازی مدیریت شده آمریكایی می‌دانستند، در قبال حركت دوم انقلابیون چه توضیحی دارند؟
مرحوم امام خمینی (ره) بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران اشغال لانه جاسوسی آمریكا را «انقلاب دوم» خواندند و فرمودند: «انقلاب دوم از انقلاب اول مهمتر است.» چون انقلاب اول تغییر سیاستمداران بود ولی انقلاب دوم تغییر هویتی لازم برای هر انقلاب كبیر است. جوانان مصری از زمانی كه پرچم سفارت اسرائیل در قاهره را پایین كشیدند، زنگ خطر را برای «راهبردهای اسرائیل محور» غرب به صدا درآوردند. مصر چون در همسایگی رژیم اشغالگر قدس است، در آینده با توطئه‌های بیشتری مواجه خواهد شد.
در اردن مردم علیه پیمان صلح ننگین شاه حسین سابق با رژیم صهیونیستی، تظاهرات كردند. طبق این پیمان بخش عمده‌ای از خاك اردن به سرزمین‌های اشغالی ضمیمه شد. در سوریه، هدف راهبردی اسرائیل برای تغییر رژیم، تثبیت استیلا بر بلندی‌های جولان است و اكنون در مصر، چون دوران احتضار «كمپ دیوید» فرا رسیده است، از دولت موقت تضمین‌های راهبردی می‌خواهند و تا آن زمان دستكاری و انحراف انقلاب ادامه دارد. بی‌شك اگر جوانان انقلابی به اسناد لانه جاسوسی آمریكا در قاهره دست یابند، خشم انقلابی آنها جهت تازه‌ای خواهد یافت. هرچند كه آمریكایی‌ها از انقلاب دوم ایرانی‌ها حداقل برای امحای اسناد اطلاعاتی خود به تجربه زیادی دست یافته‌اند.
از طرفی حركت‌های اخیر برخی مقامات عرب همسو با قدرت‌های ضد انقلابی غرب، حاكی از اختلاف راهبردی آنها با جمهوری اسلامی ایران است. موجودیت رژیم صهیونیستی و تبعاتی همچون
«كمپ دیوید» ریشه این اختلاف به شمار می‌آید. لذا اكنون
«كمپ دیوید» خط مقدم قیام جوانان مسلمان به شمار می‌رود.
مخالفت مقام معظم رهبری در برقراری رابطه با نگهبانان آن پیمان ننگین، حاكی از این درك ژرف است.
در شرایطی كه كانون‌های قدرت و تبانی، درصدد انحراف تحولات و ایجاد بحران‌های مصنوعی علیه ایران اسلامی هستند، خط مقدم واقعی جنگ در میدان التحریر شكل گرفته است. اگر جوانان، انقلاب دوم را پیروز كنند، عاملان انحراف حركت‌های اصیل اسلامی، در سراشیبی تازه‌ای قرار خواهند گرفت كه نتیجه كوتاه مدت آن ناتوانی در تحمیل بحران‌های مصنوعی به دیگر كشورها است و در بلند مدت نیز می‌تواند مدیریت تحولات خاورمیانه و شمال آفریقا را به جوانان بصیر و بیدار شده مسلمان منتقل نماید.

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic