تبلیغات
دکتر حشمت الله فلاحت پیشه

کلیپ

کانال تلگرام

خاطرات سیاسی
#سنگ_صبور_انقلاب

"خاطرات سیاسی دکترفلاحت پیشه"

*بخش اول*

بهار سال1367 فرسایشی ترین جنگ قرن بیستم بین ایران و عراق، هشتمین سال خودرا پشت سرمی گذاشت. به روال زندگی آواره مردم شهرم اسلام آباد غرب، برای تهیه آذوقه به داخل شهر ویران شده آمدم. یکصد هزار نفر مردم اسلام آباد غرب آواره کوه و روستا بودند خانواده ام همچون بخشی از مردم به غاری در کوههای مشرف به شهر پناه برده بودند که برای مردم محله شهرستانی به‌‌"در اشکفتان"موسوم بود.
مغازه معنا نداشت پیرمردی از آوارگان قصرشیرینی که حتی از آوارگان اسلام آباد نیز مظلوم تر بود. گاری دستی خودش را درب خانه گذاشته بود مقدار کمی سیب زمینی، گوجه و یکسری اقلام غذایی را می فروخت و در عین حال نگهبان خانه محقر و متروکه ای بود که چند دختر دم بختش در آن زندگی می کردند، کنار گاری بحثی درگرفت بین چند نفری که از اوضاع گله مند بودند در این بین رزمنده ای به زبان فارسی وارد بحث شد و گفت نگران نباشید جنگ حداکثر تا شش ماه دیگر خاتمه می یابد.سال دوم دبیرستان بودم به خودم اجازه دخالت در بحث بزرگترها را ندادم ولی یکی از آقایان گفت:نه آقا این سرنوشت ما است و جنگ تمامی ندارد.آن رزمنده آه سردی کشید و گفت:شک نکنید دیگر موشک به تهران رسیده است مردم پایتخت تحمل اینگونه زندگی کردن را ندارند.
البته این شرایط با یک اقدام تاریخی از سوی مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی همزمان شده بود او با گزارش از آخرین وضعیت جنگ و کشور خدمت مرحوم امام خمینی(ره)می رود طبق این گزارش وضعیت اقتصاد جنگ قرمز شده بود. 36کشور دنیا از جمله 5 قدرت بزرگ عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد تمام قد پشت سر صدام قرار گرفته بودند. در آن جلسه تاریخی مرحوم هاشمی به امام(ره) می فرمایند:من مسئولیت پذیرش آتش بس را به عهده می گیرم، بگذارید همه نقدها و تخریب ها به من بازگردد.
مرحوم هاشمی رفسنجانی به نیابت از امام (ره) فرماندهی کل جنگ تحمیلی را برعهده داشت. خدا می داند در آن ایام برغم همه تلخی ها و دغدغه های ناشی از جنگ، هرگاه صدا یا تصویر پر روحیه ی ایشان پخش می شد، روحیه می گرفتم اما این حس یکشنبه غروب برایم تبدیل به یک دلتنگی جانکاه شد. در صحن علنی مجلس در حال تصویب مواد 120 تا 128 قانون برنامه بودیم که مسئولیت مستقیم آن برعهده بنده بود،  به یکباره کنار صندلی دکتر لاریجانی رئیس مجلس در جایگاه شلوغ شد. دکتر پزشکیان و چند نفر دیگر موردی را کنار گوش ایشان مطرح کردند و رئیس مجلس نیز به طور ناگهانی اعلام کرد جلسه خسته است،  بگذارید مباحث به نشست بعدی واگذار شود. خبر پیچید که آیت الله هاشمی رفسنجانی دچار ایست قلبی شده است....
خدا می داند در کوران تحولات سیاسی مختلف کشور، ورود و خروج او توأم با صبر و از خود گذشتگی بود، از نقد استقبال و در مقابل تخریب سکوت می کرد. تلخی ها و بی مرامی ها دید ولی وفادار ماند و همانگونه که مقام معظم رهبری فرمودند،  هیچ عاملی منجر به ایجاد دشمنی میان او و رهبر انقلاب نشد.
اولین بار در سال 1374مرحوم هاشمی را از نزدیک ملاقات کردم. در جمع نمایندگان رسانه ای جمهوری اسلامی میزبان گروه رسانه ای کشور آلمان و همه با هم میهمان ضیافت شام رئیس جمهور  هاشمی رفسنجانی بودیم. فکر استراتژیک او مرا تحت تأثیر قرار داد.
حیات سیاسی او شامل چهار مرحله بود و هر مرحله با یک کار ویژه خاص :
مرحله اول؛عصر انقلاب، پشتیبانی اقتصادی انقلاب بود ضمن آنکه فکر انقلابی امام خمینی (ره) را در میان انقلابیون، عملیاتی می کرد.
مرحله دوم؛در ایام جنگ، فرماندهی نیابتی کل قوا بود که دوست و دشمن به زیرکی، روحیه بخشی و بویژه وحدت گرایی او ایمان داشتند و آخر جنگ نیز افتخارات را به سربازان تقدیم کرد، و مسئولیت نقایص را فداکارانه برعهده گرفت.
مرحله سوم‌؛ سازندگی بود، آن جلسه در آخرین سالِ هشت سال سازندگی برگزار شد. تمام تلاش ایشان حفظ مناسبات با کشورهای غربی برای جلوگیری از بایکوت ایران توسط آمریکا بود، لذا حتی هیأت های رسانه ای اروپایی را نیز با احترام ویژه به حضور می پذیرفت.
مرحله چهارم؛حیات سیاسی مرحوم هاشمی رفسنجانی، عصر فعالیت سیاسی بود.این عصرادامه راهبردسیاسی ایشان برای حفظ تعادل درجامعه بود.همانگونه که کابینه هایش متشکل از گروههای سیاسی مختلف از مؤتلفه تا اصلاح‌طلبان بود، در فضای سیاسی نیز اینگونه عمل می کرد. سیاست حذفی نداشت. از افراط و تفریط پرهیز می کرد، با منطق خطوط قرمز نظام جمهوری اسلامی را محترم می شمرد و در عین حال نمی خواست جامعه ظرفیت های فعالیت سیاسی متکثر را از دست بدهد و کسی در فضای سیاسی کشور احساس یأس و غربت کند؛ و هرگاه بوی ساختار شکنی می آمد، تبعیت از ولایت فقیه را به زبان می آورد و اولین نفر خود به آن عمل می کرد."#سنگ_صبور_انقلاب"

"خاطرات سیاسی دکتر فلاحت پیشه"

"بخش دوم..."

...دو بار در این مرحله(مرحله چهارم) خدمت ایشان رسیدم. اول در سال 1383 به اتفاق 55 نماینده دیگر که به صراحت از ایشان خواستم در ورود به انتخابات ریاست جمهوری با احتیاط عمل نماید و عرض کردم که نگران تخریب شما بعنوان یکی از استوانه های انقلاب هستم و حتی وقتی در مورد محروم ماندن استان خویش در زمان دولت ایشان گلایه کردم، بزرگوارانه پاسخ دادند و وعده رفع محرومیت ها با دستکاری در ارقام بودجه دادند و...
دیروز (20 دی ماه) ساعت پنج صبح بیدار شدم تا بعد از چهار ماه دغدغه جدی، رأی صحن علنی مجلس را برای ماده 128قانون برنامه بگیرم. همان لحظه دو رکعت نماز شکر نذر کردم و گفتم: خدایا کمک کن تحقق یابد و آن را همراه فاتحه ای نثار روح پاک هاشمی رفسنجانی بنمایم. ماده ای که در صورت تصویب و اجرا دو نتیجه را به دنبال دارد :
1. بند ه :سالیانه 10% بودجه اضافی به استان های جنگزده تخصیص یابد و با افزایش سنواتی 10% در شاخص های توسعه این استان ها در پایان قانون برنامه (پنج سال دیگر) به سطح استان های توسعه یافته کشور برسند.
2.بند و : خط منطقه جنگی بر اساس جدول سازمان امور استخدامی به مرز کشور کشیده شود. (که طبق آن از اسلام آباد غرب تا مرز به همه کارکنان زمان جنگ حق ایثار تخصیص یابد).
در یکی از غمگین ترین روز های مجلس، صبح یکشنبه کمتر کسی نای آمد و شد داشت با این وجود خدمت آقایان "#ادیانی، #قوامی،#رحیمی" نمایندگان سوادکوه، اسفراین و تهران رفتم و عرض کردم حاضرم دست شما را ببوسم تا پیشنهاد های حذف ماده 128 را پس بگیرید، تا کار ما در ادامه راه سخت نشود. آقایان "#مصری،#سلیمانی،#تجری،#جاسمی،#صفری،#نادری و #حسینی_کیا" نیز مردانه و برادرانه مدیریت رایزنی با نمایندگان چهار استان را انجام دادند و سرانجام به گونه ای بی سابقه، دولت برای همسطح کردن استان های جنگ زده با سایر استان ها و احیای حق ایثارگری مردم آن مناطق، حکم و تکلیف برنامه ای و ضرب الاجل پنج ساله دریافت کرد.


<<صحن مجلس مصوبه تاریخی کمیسیون تلفیق در مورد مناطق جنگی را تصویب کرد.
مصاحبه شبکه خبر با دکتر فلاحت پیشه>>


[http://www.aparat.com/v/USYJF]


پایان بخش دوم...

....................................................................................................................

"#سنگ_صبور_انقلاب"

"خاطرات سیاسی دکتر فلاحت پیشه"


بخش سوم...

...در فضای پیشاانتخاباتی گذشته گمانه زنی ها در مورد آمدن یا نیامدن آقای هاشمی شروع شده بود.ما در کرمانشاه مشغول ساماندهی سفرهای غرب کشوری آقای قالیباف بودیم که به یکباره خبر سخنرانی ایشان در نقد مرحوم رفسنجانی مخابره شد.
هنگام ورود آقای قالیباف به کرمانشاه بلافاصله از ایشان گلایه کردم که چرا چنین موضعی گرفته است؟یادآوری کردم که در طرح انتخاباتی خودم که شهریورماه آن را تهیه و به ایشان و ستاد داده بودم،نسبت به هرگونه سیاست تخریبی هشدار داده بودم.عنوان آن طرح انتخاباتی مثلث پیروزی بود.
عمری باقی باشد در خاطره مربوطه اش بخش هایی از طرح را منتشر میکنم. در آن راهبرد انتخاباتی هشدار داده بودم که قالیباف نباید از سنت مألوف جناح های. سیاسی در تخریب دیگران پیروی کند.بلکه باید فقط اثباتی موضع گرفته و برنامه عملی برای رفع مشکلات جامعه و توسعه کشور ارائه دهد.حال بگذریم که روز به روز خلاف آن راهبرد عمل کرد.و جالب اینکه تیمی بعد از ما حلقه مشاورش شدند که گویی رقیبش آنها را چیده بود. پنج نفری که دو نفرشان وزیر و سه نفر دیگر معاونان وزرای دولت آقای روحانی شدند.
برای تعدیل اوضاع مقاله ای تحت عنوان "#سیاستمدار_و_عاشق" نوشتم و صلاحیت ها و قابلیت های دو کاندیدای احتمالی وقت، هاشمی رفسنجانی و قالیباف را ذکر کردم و توصیه کردم دو طرف وارد فضای تخریبی نشوند و حتی امکان ائتلاف را نیز در نظر داشته باشند.

بخشی از مقاله دکتر فلاحت پیشه در سال1391


..."بنده به عنوان یكی از حاضرین در آن جلسه هنوز معتقدم كه كاش آیت الله هاشمی رفسنجانی در انتخابات حضور نمیافت و فقط می توانم حدس بزنم كه چه عواملی عزم مبنی بر نیامدن ایشان را به آمدن تبدیل كرد.
* از جمله اینكه نمی توانم ایشان را مسئول فتنه بخوانم.
* بی انصافی می دانم كه در آستانه هشتاد سالگی او را متهم به " قدرت دوستی " می كنند.
* چه بسا برخی موضعگیری ها،ایشان را مجبور كرد كه سوابق خدمت خود را به" همه پرسی" بگذارد.
* هنوز هم معتقدم نخبگان و مسئولان نظام به ویژه طیف "گسترده شده "اصولگرایان می توانستند رابطه محترمانه تری را با یكی از آخرین بازماندگان هرم رهبران انقلاب اسلامی برقرار نمایند..."


...در تماس تلفنی با محسن هاشمی فرزند ارشد مرحوم آیت الله نیز این موضوع را مطرح کردم. ایشان و بنده  در تیم مشاوران آقای قالیباف در امور مترو و بین الملل همکار بودیم.استقبال کرد اما قانع نشد که قالیباف غیر از آن مواضع را در مورد مرحوم پدرش گرفته باشد.
قالیباف در پاسخ گلایه من گفت رسانه ها حرف های من را در مورد آقای هاشمی تحریف کرده اند.با این وجود مواضع بعدی ایشان در مورد آقایان خاتمی و به ویژه در مناظره با روحانی نشان داد که شهردار تهران را به یک راهبرد انحرافی انتخاباتی سوق داده اند تا امکان طرح تبلیغات مبتنی بر کارآمدی را نداشته باشد.
لینک مقاله"#سیاستمدار_و_عاشق"
http://falahatpisheh.ir/extrapage/27


پایان بخش سوم...

........................................................

"#سنگ_صبور_انقلاب"

"خاطرات سیاسی دکتر فلاحت پیشه"

بخش چهارم...

برای آخرین بار در اسفند سال 1391، خدمت حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی رسیدم. جمعی از نمایندگان ادوار را آقای عسکری معاون کنونی دانشگاه آزاد در امور پارلمانی دعوت کرده بود. هنگام ورودم گفت: قرار گذاشتیم شش نفر صحبت کنند، موضوع حضور یا عدم حضور ایشان در انتخابات است و شما یکی از آن شش نفر هستید.
دومین سخنگو بودم، عرض کردم‌: هشت سال پیش در چنین روزهایی از شما خواهش کردم در انتخابات حضور پیدا نکنید، چون حیف است عده ای شما را تخریب کنند، اکنون نیز معتقدم شما سرمایه بی بدیل نظام هستید. وارد فضایی نشوید که در آن "اخلاق سیاسی" کماکان حلقه مفقوده است. در میان کاندیداهای آینده از نیرویی که میدانید کارآمد است حمایت کنید تا "کار" جای خود را به جنگ سیاسی ندهد. مردم دیگر از رقابت های سیاسی خسته اند.
بزرگوارانه درسخنرانی پایان جلسه خود، نظر بنده را تأیید فرمودند. هرچند قابل پیش بینی بود که عده ای از همان جلسه بنا بر وادار کردن ایشان برای حضور در انتخابات 1392 داشتند؛ و در آخرین ساعات نیز این سیاستمدار صبور و با اخلاق را وادار به ثبت نامی دیگر کردند و برغم تصمیم شورای نگهبان بر عدم حضور ایشان، باز هم به تلطیف اوضاع پرداخت؛ و در شرایطی که دشمنان به دنبال هشتاد و هشتی کردن انتخابات گذشته بودند، ایشان انتخابات را هفتاد و ششی کردند و مؤلفه‌های وحدت بر شاخص های تفرقه غلبه کرد.
به خانواده و یاران مرحوم آیت الله هاشمی تسلیت مجدد می گویم.  انتظار این است که بعد از او همچون خود او عمل کنند، فقدانش نیز همچون وجودش عاملی برای وحدت شود تا استوانگی او در انقلاب اسطوره گردد.
یادش گرامی
پایانطبقه بندی: خاطرات سیاسی،
[ پنجشنبه 23 دی 1395 ] [ 11:22 ب.ظ ] [ علی فلاحت پیشه،سجادحسینی ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

مدیر وبلاگ : سجاد حسینی

آخرین مطالب
لیست آخرین مطالب
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :