*اصول تردد دیپلمات‌ها در کنوانسیون وین شفاف است

*عکسبرداری دیپلمات‌های فرانسوی و انگلیسی از مراکز نظامی کردستان

دکتر حشمت الله فلاحت پیشه در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به موضوعات مطرح شده درباره متوقف کردن دو دیپلمات فرانسوی و انگلیسی در منطقه سقز کردستان از سوی سپاه پاسداران، گفت: بر اساس کنوانسیون وین، پروتکل همکاری های دیپلماتیک میان کشورها وجود دارد و در آن دیده شده که دیپلمات ها در چه مناطقی می توانند حاضر شده و از ورود به چه نقاطی منع شده اند.

نماینده مردم اسلام آباد غرب و دالاهو در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: سفارتخانه های خارجی در تهران پس از برجام، بخش های فرهنگی و اقتصادی خودشان را فعال کردند و دبیران این بخش ها به ویژه دبیران فرهنگی سفرهایی را برای تقویت این حوزه ها صورت می دهند.

وی تصریح کرد: از طرف دیگر اگر سفر دیپلمات های خارجی به نقاط مختلف کشور، با حفظ شرایط صیانتی باشد، قابل تحمل است، ولی اگر این شرایط رعایت نشود، برای کشور بسیار خطرناک است که این مسئله مسبوق به سابقه نیز است.

فلاحت پیشه با اشاره به موضوعات مطروحه درباره عکسبرداری دیپلمات های فرانسوی و انگلیسی از مراکز نظامی کردستان، گفت: اگر این افراد تخلفاتی را صورت داده اند، جمهوری اسلامی می تواند در قالب کنوانسیون وین عمل کند.

در پی متوقف کردن خودرویی مشکوک توسط نیروهای اطلاعات سپاه کردستان در شهرستان سقز، مشخص شد سرنشینان آن دو تبعه و دیپلمات برجسته فرانسوی و انگلیسی در ایران هستند،  پس از بررسی های اولیه مشخص می شود که سرنشینان خودرو توقیف شده یک مرد به نام سباستین سورن و یک زن به نام شارلوت لوپز وارونه والر که به ترتیب رایزن سیاسی فرانسه و دبیر دوم سفارت انگلیس در تهران هستند که بدون هماهنگی و مجوز به صورت غیرقانونی در برخی مناطق استان کردستان تردد می کنند./


شنبه 30 مرداد 1395

دکتر فلاحت پیشه در گفتگو با "عصرایران"

   نوشته شده توسط: علی فلاحت پیشه،سجادحسینی    نوع مطلب :گفت وگو ،

دکتر فلاحت پیشه : درباره استقرار جنگنده های روسیه در همدان توضیح دهند / آیا ما هم می توانیم از پایگاه های روسیه استفاده کنیم؟


آقای لاریجانی باید مقداری شفاف تر در این زمینه توضیح می دادند چراكه ما سوالات زیادی داریم.

دکتر حشمت‌الله فلاحت پیشه،عضو كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی درباره استقرار شماری از جنگنده های ارتش روسیه در پایگاه هوایی نوژه همدان گفت: انتظاری كه ما داریم این است در مورد این اقدام بی سابقه‌ای که  صورت گرفته است توضیح داده شود.

نماینده مردم اسلام‌آباد در خانه ملت در مصاحبه با خبرنگار عصر ایران ادامه داد: باید مشخص شود که این همكاری بر پایه همكاری متقابل است یعنی ایران هم می تواند از پایگاههای روسیه استفاده نظامی كند یا خیر؟ و آیا اقدامات صیانتی در این زمینه صورت گرفته است یا خیر؟

شماری از جنگنده های ارتش روسیه از روز یکشنبه گذشته در پایگاه هوایی نوژه همدان مستقر شده و از این پایگاه ، به سمت سوریه پرواز می کنند و اهدافی را در این کشور بمباران می کنند.

فلاحت پیشه تصریح کرد: باید توضیح داده شود كه ما در آینده با روسیه كه مواضع اش معمولا پر نوسان است و ایران از جمله كشورهای بوده است كه محل تبانی این کشور بوده می‌خواهیم چگونه برخورد کینم. آیا قرار است این همكاری را ادامه دهیم و یا اقدامی انجام شده است كه حوزه های امنیتی و دفاعی ما دچار مشكل نشود.

فلاحت پیشه با بیان اینكه تعدادی از نمایندگان به دنبال پاسخگویی مسئولان شورای عالی امنیت ملی در این زمینه هستند خاطر نشان کرد: نامه ای را امضا كرده‌ایم كه در جلسه غیرعلنی توضیحات لازم برای رفع ابهامات ما در این زمینه صورت بگیرد.

این عضو كمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با اشاره به توضیحات لاریجانی در این زمینه افزود :آقای لاریجانی باید مقداری شفاف تر در این زمینه توضیح می دادند چراكه ما سوالات زیادی داریم.

ابهامات عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در مورد استقرار جنگنده های ارتش روسیه در پایگاه هوایی نوژه همدان


این نماینده اصول‌گرای مجلس تصریح كرد: اگر تصمیمی گرفته شده است در قالب شورای عالی امنیت ملی گرفته شده و باید مسئولان در این زمینه به ما توضیح دهند.

فلاحت پیشه گفت: اینكه ما پایگاه‌های را در اختیار روسیه نگذاشته‌ایم درست است ولی استفاده از پایگاه ما توسط روسیه صورت گرفته است و واقعیتی كه وجود دارد این است كه از زمان تصویب قانون از دهه ٦٠تاكنون خیلی شرایط متفاوت شده و استفاده از پایگاه فقط فیزیكی نیست.

وی ادامه داد: هواپیمایی كه بر فراز كشوری پرواز می كند از امكان استفاده از هرگونه اطلاعات دفاعی ،پدافندی و غیره برخوردار می شود و این ها مواردی است كه ما می خواهیم ببینم ما چه اقداماتی در این زمینه ها و برای محدود كردن فعالیت آنها انجام داده‌ایم. .


مسئولان سازمان انرژی اتمی و وزارت خارجه باید گزارشی از نحوه درز اطلاعات و میزان آسیب‌های آن به کمیسیون امنیت‌ملی مجلس ارائه کنند.
وزارت خارجه و سازمان انرژی اتمی از نحوه درز اطلاعات هسته‌ای گزارش دهند

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ دکتر حشمت‌الله فلاحت پیشه عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی  مجلس با اشاره به درز اطلاعات  هسته‌ای کشورمان از طریق آژانس بین المللی انرژی اتمی که اخیراً صورت گرفته، اظهار کرد: باید نماینده ایران در این آژانس، پیگیر تخلف آشکار این نهاد بین المللی باشد.

وی با تأکید بر اینکه آژانس در مقابل هر گونه درز اطلاعات هسته‌ای ایران مسئول است، افزود: آژانس بین المللی انرژی اتمی موظف است، مقتضیات امنیتی ایران را به عنوان یک عضو آژانس مورد توجه قرار دهد.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با بیان اینکه آژانس برای چندمین بار است که به وظیفه خود در حفظ اطلاعات ایران عمل نکرده است، تصریح  کرد: پیش از این نیز جمهوری اسلامی ایران از افشای اطلاعات برنامه اتمی ضرباتی را متحمل شده، است.

فلاحت پیشه تأکید کرد:کمیسیون امنیت ملی مجلس باید از وزارت امور خارجه بخواهد در تبادل و ارائه اطلاعات بعدی با آژانس مقتضیات و خطوط امنیتی جمهوری اسلامی ایران مورد توجه قرار بگیرد.

به گزارش تسنیم؛ عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس تصریح کرد: مسئولان سازمان انرژی اتمی و وزارت خارجه باید در اولین فرصت گزارشی در مورد نحوه درز اطلاعات و میزان آسیبهای آن، به اعضای کمیسیون امنیت ملی ارائه کنند تا کمیسیون بر اساس این گزارش به تکلیف خود عمل کنند.*تحلیل نوع رفتار واشنگتن با آنکارا

*اردوغان با غرب وارد بازی تاکتیکی شده است

تحلیل نوع رفتار واشنگتن با آنکارا /اردوغان با غرب وارد بازی تاکتیکی شده است

دکتر حشمت الله فلاحت پیشه در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت گفت: تحلیل نوع رفتار واشنگتن با آنکارا دارای پیچیدگی هایی است ، نگاه کاخ سفید به اردوغان با ترکیه متفاوت است.

نماینده مردم اسلام آباد غرب و دالاهو در مجلس شورای اسلامی گفت: آمریکا با توجه به موقعیت ژئوپلیتیکی ترکیه همواره راه های نفوذ و تاثیرگذاری در آنکارا ، استانبول و پایگاه نظامی اینجرلیک حفظ می کند.

وی گفت: در چارچوب معاملات کاخ سفید با آنکارا ، ترکیه به عنوان حافظ منافع آمریکا در ناتو ایفای نقش می کند و در مقابل واشنگتن حامی عضویت ترکیه در اتحادیه اروپا است اما حالا این بده بستان تحت تاثیر کودتای نافرجام قرار گرفته است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: در نگاه کلان ترکیه در معامله با آمریکا متضرر شده است اما این روند در چارچوب چشم انداز 2030 ترکیه ادامه خواهد یافت.

وی خاطرنشان کرد: ظرف سالیان گذشته آمریکا آنچنان نقاط ضعف ترکیه را در چنگ گرفته است که می تواند اوضاع ملتهب این کشور را به ضرر اردوغان بسیج کند.

فلاحت پیشه با اشاره به سفر اردوغان به روسیه گفت: ترکیه در معادلات خاورمیانه با آغاز بازی تاکتیکی به دنبال کسب امتیاز از واشنگتن است اما روابط آنها در بلند مدت ادامه خواهد یافت.

وی تصریح کرد:راهبرد ترکیه در مسائل کلان به غرب معطوف خواهد ماند اما به لحاظ تاکتیکی گرایش به شرق را دنبال خواهد کرد.


به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، حشمت الله فلاحت‌پیشه در نشست علنی امروز (چهارشنبه 27 مرداد ماه) مجلس شورای اسلامی، در اخطار قانون اساسی گفت: بر اساس قانون اساسی رئیس مجلس در خصوص مسائل مهم کشور می‌تواند در ابتدای نشست علنی مجلس سخنرانی کند.

نماینده مردم اسلام آباد غرب و دالاهو در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: استقرار هواپیماهای روسی در پایگاه هوایی شهید نوژه همدان مطرح شده است که بر اساس اصل 146 قانون اساسی استقرار هرگونه پایگاه نظامی خارجی در کشور حتی برای استفاده صلح‌آمیز ممنوع است منتهی شاید ناظر به بند یک اصل 176 احتمالا بحث وظایف شورای عالی امنیت ملی در این خصوص مطرح شود که به نظر بنده این وظایف است و جزو اختیارات محسوب نمی‌شود.

فلاحت‌پیشه افزود: سیاست خارجی کشور روسیه بسیار متفاوت و بعضا متلاطم و دارای نوسان است. روسیه در سال 1990 و 1991 میلادی با کشورهای غربی در اقدامات نظامی همکاری کرده وروسیه در سال 1994 میلادی عضو طرح مشارکت برای صلح ناتو می‌شود که زمانی در جناح ورشو و در مقابل ناتو بود و نباید فراموش کرد قدرت‌ها در قالب ملاحظات عمل می‌کنند.

وی ادامه داد: هرگاه جمهوری اسلامی ایران با بحرانی مواجه شد دو طرف شرق و غرب علیه آن بودند و این در جنگ و تحریم‌ها ملموس است. اولین بار بعد از جنگ جهانی دوم که چنین امکانی در اختیار یک قدرت خارجی در ایران گذاشته می شود بنابراین طبق ماده 110 آئین‌نامه در این رابطه توضیحی ارائه دهد که اقدامات صیانتی لازم وجود دارد و چه میزان می‌توان در نوسانات سیاست روس‌ها اعتماد کرد و آسمان کشور را در اختیار آنها قرار داد.

دکتر لاریجانی در پاسخ به فلاحت پیشه گفت: استناد شما به بند 146 قانون اساسی است و موضوع بند 110 مربوط به شورای عالی امنیت ملی است.

وی ادامه داد: بر اساس اصل 146 قانون اساسی استقرار هرگونه پایگاه نظامی و خارجی در کشور ممنوع است و باید توجه داشت ایران پایگاهی در اختیار کشوری قرار نداده است و اینکه با روسیه به عنوان متحد در مسائل منطقه مانند سوریه همکاری داریم به این معنا نیست که ما پایگاه به روسیه از نظر نظامی داده‌ایم و اگر در رسانه‌ها کسی این را مطرح کرده است موضوع تکذیب می‌شود.

دکتر لاریجانی افزود: ایران یک همکاری با روسیه دارد و این به دلیل بحران تروریستی که توسط برخی از کشورهای مخرب منطقه و آمریکایی‌ها ایجاد شده است بنابراین ما فکر می‌کنم روسیه تلقی درستی از منطقه پیدا کرده و در این یک سال اخیر همکاری آنها با ایران در زمینه حل بحران تروریستی در منطقه آغاز کرد. در مسئله سوریه همکاری نزدیکی با روس‌ها داریم و فکر می‌کنیم بعد از این مدت روشن شد که نظرات ایران که در مسئله سوریه مراقبت می‌کرد که در کل منطقه آشوب به پا نشود صحیح بوده است.


*اجرای برجام بر ارتقای عزت پاسپورت ایران اثرگذار بود

* لغو روادید بین کشورها باید بر اساس اصل اقدام متقابل صورت گیرد

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: با اجرای برجام و رفع چالش بین المللی علیه ایران عزت پاسپورت ایرانی نیز افزایش یافت، اما باید مطمئن شد که لغو روادید بین ایران و کشورهای مختلف متقابل صورت گرفته است.

دکتر حشمت الله فلاحت پیشه در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، وضعیت پاسپورت ایرانی را در دولت فعلی مقایسه کرد و گفت: در دوران دولت احمدی نژاد و قبل از اجرای برجام، ایران با چالش بزرگ بین المللی در همه زمینه ها برخوردار بود و این چالش شامل حال تجار، اتباع و مهاجر ایرانی و دانشجویان ما را گرفته بود.

نماینده مردم اسلام آبادغرب و دالاهو در مجلس دهم شورای اسلامی ادامه داد: در فضای تحریمی، اعتبار گذرنامه ایرانی نیز تحت تاثیر چالش جهانی بود و عزت مدنظر تامین نمی شد.

وی گفت: اما اکنون با اجرای برجام شرایط برای ایران در همه زمینه ها حتی اعتبار و جایگاه گذرنامه نیز افزایش یافته است اما گزارشی درست و متقن از میزان تغییرات وجود ندارد.

این نماینده با اشاره به اینکه گفته می شود با حدود 47 کشور لغو روادید صورت گرفته است، اظهار داشت: در شرایطی این لغو روادید قابل قبول و ارزشمند است که بر اساس اصل اقدام متقابل در فضای بین الملل صورت گرفته باشد. اگر لغو روادید یک طرفه باشد در واقع خلاف قانون انجام شده و باید مسئله را از مراجع ذی صلاح پیگیری کرد.

فلاحت پیشه با بیان اینکه روادید از امور کنسولی است، تاکید کرد: از نگاه من عزت گذرنامه ایرانی زمان رعایت می شود که لغو روادید دوطرفه و متقابل باشد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: اما در کل با اجرای برجام تاثیرات مثبتی بر ارتقا و عزت پاسپورت ایرانی حاصل شده است./


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، در هفته های اخیر برخی از هموطنان گلایه ها و انتقاداتی از نوع برخورد برخی سفارتخانه های خارجی در هنگام مراجعه برای اخذ روادید داشتند. این موضوع امروز در صحن علنی مجلس هم مطرح شد و یکی از نمایندگان مجلس به برخوردهای نامناسب برخی سفارتخانه های خارجی با هموطنان ایرانی اعتراض کرد. در گفتگوی امروز با حضور آقای حشمت الله فلاحت پیشه  عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس و علی چگنی  مدیرکل کنسولی وزارت خارجه این موضوع مورد بررسی بیشتر قرار گرفت.

دکتر حشمت الله فلاحت پیشه با اشاره به حفظ عزت ایرانیان در محل سفارتخانه های خارجی در برنامه روی خط خبر گفت: شان شهروندان هر کشور باید در کنسولگری ها رعایت شود، متاسفانه ما مطلع شدیم که دربرخی از سفارتخانه ها به دلیل کثرت مسافرین، شان مسافران حفظ نمی شود که ما این موضوع را به کنسولگری ها اطلاع و حتی برخی از سفارت ها از طریق وزارت خارجه تذکراتی را هم دریافت کرده اند.

فلاحت پیشه عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در ادامه افزود: ما معتقدیم که وزارت خارجه تلاش خود را برای حفظ شان ایرانیان در داخل و خارج به کار می برد اما برخی از سفارتخانه ها این شانیت را زیرپا می گذارند.

او ادامه داد: واقعیت این است که کشورها با مناسبات متقابلشان نسبت به اعطای ویزا به متقاضیان اقدام می کنند. این سفارتخانه های خارجی ابعاد کوچکی ندارند و برخی تا 6 هکتار مساحت دارند اما چطور می شود که در این فضای به این بزرگی هیچ جایی برای ایرانیان متقاضی برای سفر به آن کشور وجود خارجی ندارد و می آیند و در محلی شلوغی صفی عریض و طویل برای متقاضیان در نظر می گیرند، خوب این بر خلاف شان ایرانیان است که برای دریافت یک ویزا باید ساعت ها در صف به ایستند و در آخر نتیجه ای هم نگیرند، که این امر بویژه در دوران پسافرجام باید رفع و رجوع شود.

او تاکید کرد: طرف های غربی همچنان از روحیه استثماری برخوردارند و با وجود آنکه روابط کاملا دوستانه است شیطنت هایی می کنند و از وضع موجود سوء استفاده می کنند، این درحالیست که ایران در مقابل تبعیضات، مقابله به مثل نکرده که باید اصلاح شود.
[http://www.aparat.com/v/4crb3]


با موافقت(نطق) "دکتر فلاحت پیشه"، با ۱۴۰ رای موافق، ۴۵ رای مخالف، تصویب شد.


نماینده مردم اسلام آباد غرب و دالاهو در مجلس دهم در پیامی کسب مدال طلای کیانوش رستمی در المپیک ریو ۲۰۱۶ را تبریک گفت.

به گزارش حوزه پارلمانی خبرگزاری فارس، حشمت‌الله فلاحت‌پیشه نماینده مردم اسلام‌آباد غرب و دالاهو در مجلس دهم شورای اسلامی در پیامی افتخار آفرینی کیانوش رستمی در المپیک ریو 2016 را تبریک گفت.

متن این پیام به شرح زیر است:

کیانوش رستمی از نسل خودساخته ورزش استان کرمانشاه است که در شرایط نامناسب ورزش کرمانشاه توانست به راه خود ادامه دهد و افتخار کسب اولین مدال المپیک ریو 2016 را برای این استان ثبت کند.

کسب مدال طلای کیانوش رستمی، قهرمان رشته وزنه‌برداری کشورمان جلوه دیگر از غیرت، شایستگی و لیاقت جوانان پر توان و بلند آوازه کشورمان است.

اینجانب ضمن تبریک کسب این موفقیت در عرصه جهانی، امیدوارم کاروان المپیک کشورمان رکورد کسب مدال نسبت به ادوار گذشته المپیک را بشکند؛ از این رو توفیقات کاروان المپیک کشورمان در دیگر رقابت‌ها را از خداوند متعال مسئلت می‌کنم.


دکتر حشمت الله فلاحت پیشه در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به گذشت ۱۰ از ماه از فاجعه منا و شهادت بیش از ۴۶۰ نفر از هموطنانمان، اظهار داشت: واقعیت قضیه این است که فاجعه منا نقض صریح کنوانسیونهای بین المللی و مقررات سازمان کنفرانس اسلامی و موافقت نامه های دوجانبه بین عربستان سعودی و ایران بوده است.

وی افزود: بر اساس همین سه بنیاد، وزارت امورخارجه ما موظف بوده است که این فاجعه را پیگیری حقوقی کند، اما در این مدت یکی از دلایلی که باعث شد پیگیری خوبی انجام نشود، امیدواری به توافق برای اعزام مجدد حجاج بود که به دلیل برخورد تحقیرآمیز سعودی ها ضروری بود که منتفی شود.

عضو کمیسیون امنیت ملی تاکید کرد: این فاجعه یک مسئله حقوقی است و باید به شیوه حقوقی پیگیری شود و حتی اگر عربستان پاسخگو نباشد، جمهوری اسلامی باید در دیوانهای بین‌المللی اقامه دعوی کند؛ علاوه بر آن باید به خانواده های قربانیان این قاجعه نیز امکان پیگیری و طرح دعوی داده شود.

فلاحت پیشه در عین حال افزود: متاسفانه به دلیل آنکه دولتمردان و مسئولان قضایی ما پشتوانه ای برای دفاع از حقوق کنسولی مردم ایجاد نمی کنند مردم نیز از پیگیری این شکایت ها منصرف می شوند.

وی با اشاره به تصویب ۳ قانون در مجالس هفتم و هشتم برای پیگیری حقوق اتباع ایران گفت: این سه قانون شامل پیگیری حقوق ایرانیان قربانی ترور، ایرانیان قربانی سلاح شیمیایی و ایرانیان قربانی نقض حقوق بشر توسط اشغالگران در کشورهای دیگر بود، اما می بینیم که به راحتی آنها اموال ما را غارت می کنند و ما این قوانین را پیگیری نمی کنیم.

ترس از دیگران، نباید تبدیل به رویه و عادت شود

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: ترسی که از آمریکا برای عده ای عادت و رویه شده است، نباید تبدیل به یک ترس جدید آن هم از عربستان سعودی شود.

فلاحت پیشه خاطرنشان کرد: در سالهای اخیر شاهد بوده ایم که به بدترین شکل ممکن از جمله با شمشیر احکام اعدام برخی ایرانیان در عربستان اجرا شده است، حالا که بیش از ۴۶۰ نفر از اتباع ما در این فاجعه به شهادت رسیده اند، نباید از پیگیری حقوق آنها کوتاه بیاییم.

ملاحظات سیاسی ما نسبت به عربستان، کاملا منفی است

وی اظهار داشت: واقعیت این است که بخش عمده ای از اختلافات ایران و عربستان حقوقی است، نه سیاسی؛ یعنی جمهوری اسلامی باید در محاکمه حقوقی جهان احقاق حق کند و در رابطه با فاجعه منا نیز نقض صریح تعهدات سعودی ها و قوانین بین المللی مشخص است.

این نماینده مجلس گفت: مسئله به گونه ای است که حتی ملاحظات سیاسی مثبت و درست هم نمی تواند مانع پیگیری حقوقی این مسئله شود چه برسد به ملاحظات سیاسی منفی؛ چرا که در حال حاضر ملاحظات سیاسی ما نسبت به عربستان کاملا منفی است.

فلاحت پیشه همچنین در پاسخ به این سوال که آیا مجلس تاکنون به وظیفه خود در این رابطه بخوبی عمل کرده است یا خیر، تصریح کرد: در موضوع حج و حواشی آن، هیچکدام از دستگاهها به وظیفه‌شان برای حفظ شأن جمهوی اسلامی و حجاج ایرانی عمل نکرده‌اند و مجلس نیز الان باید به طور جدی وارد شود.

وی افزود: در این زمینه، همه اسناد را بررسی می‌کنیم و اگر به این نتیجه برسیم که کار جدی و خوبی انجام نشده است، حتما پیگیری و برخورد می‌کنیم.جمعه 22 مرداد 1395

دکتر فلاحت پیشه مطرح کرد:

   نوشته شده توسط: علی فلاحت پیشه،سجادحسینی    نوع مطلب :گفت وگو ،

«هرم وارونه» سیاست خارجی احمدی‌نژاد

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه احمدی‌نژاد سیاست خارجی را در قالب هرم وارونه پیش می‌برد گفت: آقای احمدی نژاد باید از ایجاد فضای چالشی علیه ایران جلوگیری می‌کرد نه اینکه با اتخاد برخی از مواضع تند و غیرلازم زمینه‌ای را برای ایجاد ایران هراسی در دنیا ایجاد کند.


دکتر حشمت الله فلاحت پیشه با بیان اینکه «آقای احمدی‌نژاد به دلیل اتخاذ سیاست خارجی در قالب هرم وارونه نتوانست نتیجه لازم را بگیرد» گفت: ایشان در ابتدا با اتخاذ یک سری مواضع تند، هیجانی و جنجال برانگیز عملا فضای هر گونه مذاکره را با مشکل و مانع مواجه کرد، اما در سال‌های آخر دولت با ورود به فاز دیپلماسی، موضوع مذاکره با آمریکا را مطرح کرد و بعد از آن نامه‌هایی خطاب به آقای اوباما نوشت.

وی ادامه داد: به این سیاست تنها می‌توان هرم وارونه گفت که در نهایت نیز نتیجه نداد. حال اینکه سیاست خارجی کشور به یک نظم اعتدالی نیاز دارد که بنده از آن به عنوان لبخند شمشیر در سیاست خارجی یاد می‌کنم و کتابی راهم تحت این عنوان در سال گذشته نوشتم.

فلاحت پیشه توضیح داد: دیپلماسی معمولا به این شکل است که باید ابتدا چراغ سبزهایی به جامعه بین‌الملل نشان داده شود و سپس وارد فضای مذاکراتی شد، این کار از لحاظ فنی مطرح می‌شود که بنده در مورد خوب و یا بد بودن این روش نظری نمی‌دهم. در مورد آقای احمدی‌نژاد ایشان در ابتدا موضوع تند، چالشی و ساختارشکن را مطرح کرد اما در دوران آخر دولت‌شان وارد فضای دیپلماسی شد که می‌توان از این رویکرد به هرم وارونه تعبیر نمود.

وی هم‌چنین گفت: اگر آقای احمدی نژاد از همان ابتدا به دنبال دیپلماسی بود باید ابتدا وارد فاز مذاکراتی می‌شد و مانع شکل گیری فضای چالشی علیه ایران می‌شد. اما برخی از مواضع تند و غیرلازم ایشان باعث ایجاد زمینه‌ای برای کشورهایی شد که به دنبال ایران هراسی در دنیا بودند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با اشاره به فضای بین‌المللی در دوران احمدی‌نژاد گفت: ‌در سال ۲۰۰۴ آمریکا گزارشی منتشر کرد که در آن مانع اصلی شکست آمریکا در منطقه برخی از دولت‌های ارتجاعی بود؛ البته در ظاهر مواردی علیه ایران نیز مطرح می‌شد اما با سیاست‌های آقای احمدی‌نژاد ، دولت‌های مرتجع عرب همچون مصر، عربستان و اردن با یکدیگر سازوکاری تحت عنوان ایران هراسی شکل داده و آمریکایی‌ها را نیز شریک کردند و دراین راه از مواضع تند آقای احمدی نژاد نیز استفاده کردند.

وی با اشاره به طرح ایران برای خروج فلسطین از بحران گفت: در آذر سال ۷۶ طرحی تحت عنوان رفراندوم در سرزمین‌های اشغالی در سازمان ملل متحد ثبت شد. این طرح در اجلاس سران سازمان کنفرانس اسلامی در هشت آذر در تهران ارائه و تقدیم سازمان ملل متحد و قرار شد ایران آن را مطرح کند. طرحی که در نهایت با طرح واقعی ایران در زمان احمدی نژاد انحراف داشت.

فلاحت پیشه افزود:‌ طبق این طرح قرار بود رفراندومی در فلسطین اشغالی میان همه مسلمانان، یهودیان و مسیحیان اصیل فلسطینی برگزار شود و نتیجه آن مورد حمایت و توافق ایران باشد. طرح مترقی و دموکراتی که نتیجه نهایی آن محو اسرائیل بود ولی در نهایت ایران با روش دیپلماسی و استفاده از روش‌های مرسوم دنیا تحت عنوان رفراندوم می‌توانست از آرمان فلسطین دفاع کند. اما آقای احمدی‌نژاد مواردی تحت عنوان محو اسرائیل و نفی هلوکاست مطرح کرد که معتقدم این موضع گیری‌های غیر لازم بهانه را به دست صهیونیست‌ها داد و افراطیون صهیونیست همچون نتانیاهو با سوار شدن بر این موج به ایران هراسی دامن زدند.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد:  این واقعیتی است که شکل گرفته و با عنایت به این تجربه، مسئولان جمهوری اسلامی ایران باید بدانند در هر جایگاهی که هستند، اتخاذ هر موضعی از طرف آن‌ها تبعات خارجی مثبت و منفی خود را دارد. آقای احمدی نژاد بر این اساس در سال‌های آخر با اتخاذ سیاست هرم وارونه تلاش کرد دیپلماسی را از سر نحیف و لاغر هرم شروع کند که دنیا چنین دیپلماسی را قبول نکرد چون فضای دیپلماسی عمومی به شدت در قالب ایران هراسی و علیه ایران شکل داده بود.

فلاحت پیشه با تشریح  و یادآوری سیاست خارجی اتخاذ شده در دولت‌های خاتمی، احمدی‌نژاد و روحانی و بیان این نکته که سیاست خارجی ایران به ویژه در قبال آمریکا نمی‌تواند تنها مبتنی بر مذاکره و لبخند صرف و یا شمشیر آخته باشد، گفت: در دوران آقای خاتمی، ایشان سیاست خارجی را با حسن نیت و لبخند در قبال ایالت متحده آمریکا پیش برد اما در نهایت سیاست آرمان‌گرایانه‌شان با برخورد خشن و واقع گرایانه آمریکایی‌ها مواجه شد و نخستین تحریم‌ فرا مرزی علیه ایران در سال ۱۹۹۵ در قالب قانون داماتو و هلمز برتون شکل گرفت؛ در آخر هم کار به جایی رسید که عملا به چالش روابط ایران و آمریکا منجر شد.

وی افزود: بعد از آن آقای احمدی نژاد لبخند دیپلماتیک آقای خاتمی را کنار گذاشت و سیاست شمشیر آخته را در پیش گرفت به طوری که در عین حالی که جمهوری اسلامی ایران قصدی برای بر هم زدن نظم موجود در منطقه نداشت ایشان به گونه‌ای صحبت کرد که انگار این نظم بین‌المللی را اصلا نمی‌پذیرد و حتی  در پاسخ به منتقدان گفت که همه زیر یک سقف صحبت می‌کنند و من این سقف را برداشته‌ام.

فلاحت پیشه ادامه داد:  از لحاظ رفتارشناسی سیاسی آقای احمدی‌نژاد فضای فراتر از سقف روابط بین‌المللی برای خود ترسیم کرده بود و سیاست‌هایش را در این قالب پیش برد اما در نهایت ایشان کم کم زیر این سقف آمد و همان قطع‌نامه‌های تحریمی را که روزی تحت عنوان کاغذپاره مطرح می‌کرد کنار گذاشت و تلاش‌هایی برای مذاکره با آقای اوباما کرد.

به گفته وی، افراط و تفریط در سیاست خارجی ایران باعث شد که در دولت سوم یعنی دولت آقای روحانی مشی اعتدالی در پیش گرفته شود که هم مذاکرات دیپلماسی و هم شمشیر غلاف شده بود.

فلاحت پیشه توضیح داد:‌ در قبل از اسلام، مذاکره ایرانیان مبتنی بر شمشیر در غلاف و لبخند دیپلماتیک بود که در دوران روحانی با همین روش مذاکرات هسته‌ای انجام شد و در نهایت توافق هسته‌ای به نام برجام شکل گرفت که توافق خوب و قابل دفاعی است. البته برجام در مرحله اجرا دچار مشکل شد دلیلش هم آن است که شاید برخی دولتمردان فکر می‌کنند می شود برجام را در قالب مذاکرات پیش برد. در صورتی که معتقدم که اجرای برجام باید توامان با لبخند و شمشیر همراه باشد.

وی ادامه داد: این بدان معناست که جمهوری اسلامی ایران می‌تواند تفسیر اقتدارآمیز خود را از برجام شکل دهد و در  جایی که طرف آمریکایی با اقتدار برجام را به سود خود و به ضرر ایران تفسیر می‌کند جمهوری اسلامی ایران نیز باید سیاست‌اش را در همین قالب پیش ببرد.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد:‌ بر این اساس اگر در آینده نزدیک تحولی در شکست تحریم‌های شکل نگیرد، حتما جمهوری اسلامی ایران مواضع، برنامه‌ها و سیاستی  اتخاذ خواهد  کرد که نشان دهنده همان شمشیر غلاف ایران است و ایرانیان مجبور می‌شوند برق شمشیر خود را در مواردی به طرف غربی نشان دهند.

فلاحت پیشه در جمع بندی گفت:‌ یکی از دلایلی که در نهایت غرب امتیاز به ایران داد این بود که جمهوری اسلامی ایران، دنیا را در مقابل عمل انجام شده قرار داد یعنی با پیشرفت‌های هسته‌ای خود آن‌ها را وارد حاشیه کرد. البته نمی توان تمامی موضوع هسته‌ای را در این قالب تعریف کرد اما به هر حال بازیگران بین‌المللی که روزی تلاش می‌کردند مانع تراشی در راه توافق با ایران کنند امروز توافق کردند.

به گزارش ایسنا؛ وی ادامه داد: یکی از موانع آن‌ها موضعی تحت عنوان محو اسرائیل بود. آن‌ها به راحتی  این ادعا را مطرح می‌کردند که فقط بمب هسته‌ای می‌تواند یک کشور کوچک را محو کند و ایران نیز بمب هسته‌ای دارد. هر چند که هیچ کدام از بازرسی ها حاکی از داشتن عزمی در ایران برای ساخت بمب هسته‌ای نبود.


عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: داعش به کسب جایگاه در افغانستان و پاکستان است که این موضوع منجر به تنش میان آنها با طالبان و القاعده شده ؛ در طرف مقابل القاعده نیز به دنبال نفوذ و کسب قدرت در سوریه است.

دکتر حشمت الله فلاحت پیشه در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت گفت: ریشه عمده گروه های تروریستی خاورمیانه به ریاض با رویکرد سلفی و قرائت وهابی بازمی گردد.

نماینده اسلام آبادغرب و دالاهو در مجلس شورای اسلامی گفت: مساله قابل توجه در مورد گروه های تروریستی نظیر طالبان ، القاعده ، داعش ، فتح الاسلام به شاهزاده های سعودی باز می گردد.

وی تصریح کرد: رویکرد گروه های تروریستی براساس استراتژی و نگاه ریاض به مسائل مختلف به شکل متفاوت بروز وظهور پیدا می کند اما نتیجه اقدامات همه آنها با کشتار مردم و غیرنظامیان یکسان است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خاطرنشان کرد: گروه های سلفی براساس منافع ریاض و در جهت جنگ نیابتی سعودی ایجاد می شوند و در ادامه شاخه های متعدد از آنها منشعب می شوند.

وی با بیان این که رهبران فکری گروه های سلفی با فرامین تکفیری روند حرکتی گروه های تروریستی را تعیین می کنند، گفت: نظام اطلاعاتی سعودی در نوع جهت دهی گروه های تروریستی تاثیر گذار هستند ، نکته جالب اینجاست که این گروه های تروریستی در برخی موارد بایکدیگر نیز دچار مناقشه می شوند.

فلاحت پیشه گفت: داعش به کسب جایگاه در افغانستان و پاکستان است که  این موضوع منجر به تنش میان آنها با طالبان و القاعده شده ؛ در طرف مقابل القاعده نیز به دنبال نفوذ و کسب قدرت در سوریه است.

وی تصریح کرد: هدف گروه های تروریستی سلفی اگرچه یکسان است اما به دنبال توازن قدرت و توان چانه زنی در جهت کسب ثروت و تسلیحات بیشتر هستند.

این نماینده مجلس دهم تاکید کرد: شورش های دوسویه در میان فرماندهان القاعده و طالبان در مقابل داعش همگی در جت تسلط بر جاده های ترانزیتی و کسب درآمد است.

گفتنی است براساس خبرهای درز پیدا کرده ، تعدادی از سرکرده‌های داعش تصمیم گرفتند علیه ابوبکر البغدادی، رهبر داعش، کودتا و با ایمن الظواهری، رهبر القاعده بیعت کنند. کودتای جدید نقشی جدی‌ در ایجاد دودستگی در داعش خواهد داشت. درگیری واقعی میان سرکرده‌های داعش در نینوا وجود دارد که دلیل آن تلاش‌ها برای سرنگون کردن ابوبکر البغدادی به دلیل شکست‌هایش در عراق و از دست دادن استان‌های صلاح الدین و الانبار و بخش‌های گسترده‌ای از القیاره و الشرقاط است.

براساس گمانه زنی ها ، درگیری های القاعده و داعش در سوریه و افغانستان در آینده نزدیک محتمل است.


محافظه کاران جمهوری خواه توانایی مهار و تاثیرگذاری بر ترامپ را ندارند

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ضمن بی اثرخواندن مخالفت های درون حزبی با ترامپ گفت: محافظه کاران جمهوری خواه توانایی تاثیرگذاری و مهار کاندیدای این حزب را ندارند.

دکتر حشمت الله فلاحت پیشه در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در تحلیل جدال محافظه کاران آمریکایی با «دونالدترامپ» کاندیدای نهایی جمهوری خواهان در انتخابات الکترال 2016 گفت: واقعیت حاکم بر نظام سیاسی آمریکا سیستم حزبی است و همه موظف به رفتار در این چارچوب هستند.

نماینده مردم اسلام آباد غرب و دالاهو در مجلس شورای اسلامی گفت: نظام حزبی جمهوری خواهان و دموکرات ها در غالب طبقه بندی و سلولی فعالیت های انتخاباتی عملیاتی می شود.

وی در ادامه گفت: دونالدترامپ براساس نظام حزبی وارد چرخه انتخابات الکترال شد و امروز کاندیدای نهایی جمهوری خواهان شناخته می شود و پس از این وضعیت مجادلاتی میان جمهوری خواهان شکل گرفت.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تصریح کرد: مخالفت هایی با رویکرد ترامپ مطرح شده است که در حاشیه نظرجمعی حزب جمهوری خواه محسوب می شود و قدرت عملیاتی چندانی ندارد.

وی خاطرنشان کرد: اختلافات درون حزبی جمهوری خواهان در تاریخ این حزب به نوعی بی سابقه محسوب می شود. نکته جالب اینجاست که انتقادات وارده به ترامپ در زمان رقابت وی با دیگر جمهوری خواهان  با ادبیات متفاوتی بیان شده بود.

فلاحت پیشه گفت: مسائل مطرح شده درباره سلامت روانی یا عدم پایبندی ترامپ به اصول حزب جمهوری خواه رنگ و بوی حزبی دارد. محافظه کاران سنتی این حزب توانایی مهار ترامپ را ندارند و اتهامات وارده نیز خللی در تحرک سیاسی ترامپ ایجاد نمی کند.

وی با اشاره به مخالفت های جورج بوش پدر و جورج بوش پسر تاکید کرد: در ساختار سیاسی احزاب آمریکا افراد بازنشسته دیگر قدرت اجرایی ندارند و توانایی تاثیر گذاری ندارند.


نماینده مردم اسلام‌آباد غرب در مجلس از بازداشت ۳ مظنون درباره حادثه اسلام‌آباد غرب خبر داد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم، سه مظنون حادثه ترور نافرجام دکتر حشمت‌الله فلاحت پیشه نماینده اسلام‌آباد غرب و دالاهو بازداشت شدند. 

برپایه این گزارش، در 20 تیرماه سال جاری حشمت‌الله  فلاحت پیشه نماینده اسلام آباد غرب و دالاهو و فرماندار این شهر در جریان سرکشی به حوزه‌های انتخابیه خود در مسیر شهر ریجاب مورد سو قصد قرار گرفت و زخمی شد.

در این درگیری فرماندار دالاهو زخمی و راننده فرماندار شهید شدند.

دکتر حشمت الله فلاحت پیشه در گفت وگو با خبرنگار پارلمانی خبر‌گزاری تسنیم با تایید خبر بازداشت سه مظنون این حادثه گفت: این سه نفر به اتهام شرکت در ترور نافرجام بنده و فرماندار اسلام‌اباد غرب از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده‌اند و تحت بازجویی‌های اولیه هستند.

به گفته وی این سه نفر از اعضای یک گروهک تروریستی در کردستان عراق هستند.

 


یکشنبه 17 مرداد 1395

دکتر فلاحت پیشه مطرح کرد:

   نوشته شده توسط: علی فلاحت پیشه،سجادحسینی    نوع مطلب :گفت وگو ،

لزوم تشکیل سامانه نظارتی از سوی کمیسیون امنیت ملی

عضو کمیسیون امنیت ملی گفت: این کمیسیون باید در قالب قانون نظارت بر اجرای برجام، یک سامانه نظارتی براساس فرمایشات رهبری شکل دهد.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ حشمت اله فلاحت پیشه نماینده مردم اسلام آباد غرب، با تاکید بر فرمایشات رهبرمعظم انقلاب در موضوع برجام و عدم رفع تحریم‌ها از سوی امریکایی‌ها، گفت: بایستی از سوی دستگاه دیپلماسی برای طرف مقابل ضرب الاجل مشخص تعیین شود.

وی افزود: سخنان مقام معظم رهبری مواضع آخر نظام در قبال برجام است و این مواضع بایدبرای غربی‌ها تلنگری باشد که اگر به مسیر توافقات هسته ای برنگردند، جمهوری اسلامی ایران به دوره قبل از برجام برمی گردد.

نماینده مردم اسلام آباد غرب با تاکید بر نکات مهم و مواضع اخیر رهبر انقلاب خاطر نشان کرد: همانطور که رهبر معظم انقلاب به برخی مسئولین تذکراتی را درباره بدعهدی آمریکاییها، عدم انجام تعهداتشان و بی اعتمادی به آنها دادند، در حال حاضر شاهد هستیم که این تذکرات ظهور و بروز کرد و امریکا و غرب با گستاخی تمام از انجام تعهدات خود سرباز زدند.در بیانات صریح و روشن رهبری معظم، نکته بسیارمهمی که می توان دریافت، این است که باید در برجام از سوی دستگاه دیپلماسی برای غربیها ضرب الاجلی صورت پذیرد.

فلاحت پیشه در ادامه اظهار داشت: بایستی تحریمها به صورت جدی و فوری از سوی امریکایی‌ها برداشته شود. نظام در توافقات هسته ای خود با طرف مقابل، چیزی به نام برداشتن تحریمهای تدریجی نداشته و نخواهد داشت و باید این تحریمها سریعاً مرتفع شده تا مردم آثار آن را در زندگی خود لمس کنند.

نماینده مردم اسلام آباد غرب با اشاره به اینکه برخی معتقدند باید در مسائل دیگر هم با امریکایی‌ها مذاکره انجام شود، تصریح کرد: امریکایی‌ها عامل برهم زدن منطقه و سم مهلکی برای کشورها است. همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند: "هیچ اعتمادی به امریکاییها نیست و غیر از موضوع برجام نیز هیچ گونه مذاکره ای با آنها نخواهیم داشت"، بنابراین باید این منطق و راهبرد مشخص برای مسئولین امر سرلوحه کار قرارگیرد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران؛ وی در پایان خاطر نشان کرد: کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس باید در قالب قانون نظارت بر اجرای برجام و بررسی داده ها و ستاده ها، یک سامان نظارتی جدیدی را براساس فرمایشات مقام معظم رهبری شکل دهد.


تعداد کل صفحات: 4 1 2 3 4
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic