کردپرس: فلاحت پیشه با انتقاد از اجرایی نشدن قول های آقای روحانی در سفر به استان کرمانشاه،عمل نکردن وزرا و معاونین رئیس جمهور به شعارهای او را دلیل این موضوع دانست.

نماینده مردم اسلام آباد غرب و دالاهو در مجلس شورای اسلامی در خصوص وعده های سفر استانی رئیس جمهور به کرمانشاهیان اظهار کرد:مصوبات سفر ریاست جمهوری به کرمانشاه فعلا روی کاغذ مانده و بخشی از آن به خاطر مسائل بودجه ای است که باید حل شود.
وی بخشی از این ضعف ها را عملی دانست و گفت:بعد از سفر آقای روحانی،تقریبا وزرا و معاونان رئیس جمهور به وظیفه عملی خود برای رفع نقص و موانع وعده های این سفر عمل نکردند.
فلاحت پیشه با اشاره به موضوع راه آهن غرب کشور توضیح داد:دولت قول داده راه آهن تا بهار به کرمانشاه برسد و ما این را یکی از معیارهای ارزیابی عملکرد دولت اقای روحانی محسوب می کنیم.
نماینده اسلام آباد و دالاهو در خصوص پتروشیمی اسلام آباد اذعان کرد:خیلی از مشکلات محیط زیست مربوط به پتروشیمی اسلام آباد رفع شده و آماده فاز اجرایی است.
وی ادامه داد:اما جالب این است بعضی از مسئولین نه تنها کاری انجام نمی دهند بلکه حتی کارشکنی می کنند.
وی افزود:یکی از مسئولین استانی حتی به دنبال اعمال یک سری روابط شخصی خود در این موضوع است و باعث شده پروژه به تاخیر بیافتد و موضوع ال سی پروژه به تاخیر بیافتد.سه شنبه 27 مهر 1395

با 182 رأی نمایندگان تصویب شد

   نوشته شده توسط: علی فلاحت پیشه،سجادحسینی    نوع مطلب :نطق(مجلس) ،

موافقت مجلس با تفحص از پیگیری پرونده های حقوقی ایران در رابطه با آمریکا/

فریاد «مرگ بر آمریکا» در مجلس طنین انداز شد/به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، حشمت‌الله فلاحت‌پیشه عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز (سه‌شنبه) پارلمان طی سخنانی به عنوان یکی از متقاضیان تحقیق و تفحص از پیگیری پرونده‌های حقوقی مربوط به حقوق دولت و ملت ایران در رابطه با کشور ایالات متحده آمریکا و مقایسه داده‌ها و ستانده‌های این حقوق براساس پیگیری‌ها، برنامه‌ها و احکام صادر شده در محاکم بین‌المللی، اظهار داشت: دشمنی آمریکا با جمهوری اسلامی ایران در همه زمینه‌های نظامی، سیاسی و ... همواره آشکار بوده و بعد از تحریم‌ها، آمریکایی‌ها راهبردی را برای غارت اموال جمهوری اسلامی ایران در محاکم حقوقی شکل داده اند.

وی افزود: سؤالات و ابهاماتی در نظر نمایندگان در این زمینه مطرح شده که تاکنون رفع نشده‌اند و این مغایر با جایگاه و شأن مجلس است. هیچ وقت در مورد ریز دعاوی و احکام صادرشده علیه ایران گزارش دقیقی داده نشده است. تاکنون 1500 مأموریت برای پیگیری این پرونده‌ها به بیش از 20 کشور خارجی برای 400 الی 500 نفر داده شده است، توافق دیگری در سال 1373 با آمریکایی‌ها انجام شده که به مجلس نیامده است که طبق آن توافق آمریکا می تواند اموال منقول ایران را تسویه کند، ولی آمریکا تمامی اموال غیرمنقول ایران را به غارت می‌برد و برای آنها پرونده تشکیل می‌دهد. آمریکایی‌ها برخی از اماکن ایران را اجاره دادند یا یکی را کوبیدند و پارکینگ درست کردند.

فلاحت پیشه در پایان خاطرنشان کرد: خواهش بنده این است در موج جدیدی که آمریکایی‌ها برای غارت اموال ایران شکل دادند، حتماً تلاش شود که مجلس به جایگاه اصلی خودش بازگردد و تحقیق و تفحص جدی در این زمینه انجام شود. 


محرم امسال جنایت علیه شیعیان ادامه و بلکه گسترش یافت. مظلوم ترین شهدای جنایات اخیر، شیعیان نیجریه بودند و پیش بینی می شود در آینده، آن بخش از مناطق و کشورهای دنیا که دارای مردمانی فقیر و سیاستمدارانی فاسد هستند، بیشتر آماج تروریسم تکفیری وهابی قرار گیرند.

    اما چرا تکفیر و تروریسم سلفی با همه زشتی ها و غیرانسانی بودنش روز به روز فراگیرتر می شود؟ پاسخ صریح سوال فوق این است که جنایات سال های اخیر علیه شیعیان جهان در خاورمیانه و آفریقا بخشی از یک راهبرد کلان است و لذا در آینده جنایات بیشتری در راه خواهد بود. با وجود این یک راهبرد، زمانی گستره جهانی بیشتری پیدا می کند و با وجود جنایت بار بودنش، غیرقابل کنترل می شود که جمعی از عناصر قدرت روز دنیا در شکل گیری و اجرای آن نقش داشته باشند. متاسفانه این سال های شوم، اکنون علیه شیعیان و البته بسیاری از مسلمانان غیرشیعه و غیرسلفی دنیا شکل گرفته است و سه لایه اصلی دارد:
    لایه اول در سال 1978 میلادی شکل گرفت. لایه صهیونیستی این فتنه بعد از امضای معاهده سازش کمپ دیوید به وجود آمد و شماری از سیاستمداران جهان اسلام را به استخدام خود درآورد. قرار بود پس از چهار دهه جنگ مسلمانان علیه رژیم صهیونیستی، جنگ به درون مرزهای اسلامی کشانده شود. مسلمانان به جان هم بیفتند و انرژی جوانان مسلمان که در سلسله جنگ های 1948م، 1956م، 1967م و 1973 میلادی علیه موجودیت اسرائیل به کار گرفته شده بود، علیه برادران دینی خود به برادر کشی بینجامد. همین گونه هم شد. از زمان امضای کمپ دیوید، دیگر هیچ جنگی میان اعراب و اسرائیل شکل نگرفت و رژیم صهیونیستی از سال 1982 میلادی با حمله به جنوب لبنان از حالت تدافعی خارج شد و هنوز هم از زمین و هوا به تجاوزات خود به سرزمین های اسلامی ادامه می دهد و مسلمانان نیز همزمان به برادر کشی ادامه می دهند. اسرائیل پیروز راهبردی این دسته از بحران های فرقه گرایانه است.
    لایه دوم ، بخشی از جنگ تمدن ها بود که در سال 1994 میلادی تئوریزه شد. ساموئل هانتینگتون که دنیای پس از پیروزی غرب در جنگ سرد را تحلیل می کرد ، نوشت جنگ با مسلمانان، جنگ تمدن های جایگزین جنگ سرد است. او گفت: یکی از راه های غلبه غرب بر دنیای اسلام، فعال کردن خطول گسل درون سرزمین های اسلامی است. جنگ شیعه سنی این گونه به راهبردی غربی تبدیل شد. تعداد جنگ های بین مسلمانان از آن زمان تاکنون بیش از تمام جنگ هایی است که دیگر بازیگران دنیای امروز با هم داشته اند.
    لایه سوم، ارتجاع عرب است. آنها برای حفظ تاج و تخت و البته منابع ثروت خود، دنیای اسلام را هدف تروریسم قرار داده اند. وهابیت و سلفی گری در خدمت آن ثروت و قدرت نامشروع قرار گرفته اند و تامین مالی تروریست ها برای عیاشان عرب کار سختی نیست. هر جا فقر بیشتر و سیاستمداران فاسد ترند، شیعیان بیشتری شهید می شوند.
    و لذا مقابله با این فتنه نیازمند راهبردی جهانی است. دولت جمهوری اسلامی ایران، ملجای مظلوم ترین قربانیان امروز تروریسم جهانی است. دولت باید در قالب دیپلماسی عمومی و دیپلماسی رسمی و در مراجع بین المللی به وظیفه خود در این رابطه عمل کند.
    
دکتر حشمت الله فلاحت پیشه – استاد دانشگاه و نماینده مردم اسلام آبادغرب و دالاهو در مجلس شورای اسلامی
    به گزارش خبرنگار سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، "محمدجواد ظریف" وزیر امور خارجه کشورمان ساعاتی پیش تهران را به مقصد لوزان برای شرکت در نشست بین‌المللی سوریه ترک کرد.

در همین حال "دکتر حشمت الله فلاحت پیشه" عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، پیرامون سفر ظریف به لوزان بمنظور شرکت در حل و فصل بحران سوریه به خبرنگار سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان گفت: در تحولات اخیر میدان سوریه دو راهبرد اصلی نمایان شده است. یکی استراتژی مبتنی برثبات در منطقه است که جمهوری اسلامی آن را پیگیری می‎کند و راهبرد دوم، مبتنی بر ایجاد تنش و بحران آمریکا و عربستان در رأس آن قرار دارد.

نشست لوزان با محوریت

وی تصریح کرد: در این میان کشوری مانند روسیه هم است که نقش تعیین کننده‎ای در معادلات  منطقه ای دارد که البته مواضع مسکو به تهران در مورد سوریه بسیار نزدیک است. البته گاها روسها به جهت مقتضیاتی به غرب تمایل پیدا می‎کنند.

فلاحت پیشه با اشاره به پیمان اخیر روسیه و آمریکا بر سر موضوع سوریه گفت: مقامات آمریکایی به راحتی به این معاهده صلح خیانت کردند. کاخ سفید با نقشه‎هایی که از کرملین در خلال مذاکرات صلح سوریه گرفته بود بمدت 45 دقیقه مواضع ارتش سوریه و مدافعان این کشور را بمباران کردند تا معادلات جنگ به ضرر بشار اسد رقم خورد.

نشست لوزان با محوریت

وی افزود: با کارشکنیهای مداوم آمریکا در میدان و سوریه عملا شاهد شکست و بی نتیجه ماندن گفت‎وگوهای صلح سوریه میان آمریکا –غرب – سازمان ملل و روسیه هستیم.

فلاحت پیشه؛ حضور وزیر خارجه کشورمان در نشست لوزان را مثبت ارزیابی کرده و خاطر نشان کرد: با وجود ناامیدی درباره صلح سوریه، تنها طرحی که می‎تواند به حل و فصل مناقشات سوریه کمک جدی کند، فقط گفتمان جمهوری اسلامی خواهد بود.

وی در مورد طرح سوری  - سوری ایران در مورد سوریه گفت: این طرح می‎تواند منتج بازگشت ثبات و امنیت به خاک سوریه شود. جالب اینکه جان کری هم پیشتر ، طرح جمهوری اسلامی را مفید و سازنده ارزیابی کرده بود.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شرایط اخیر سوریه را برای رسیدن به یک صلح پایدار را مأیوس کننده می‎داند ولی در عین حال می‎افزاید: ایران و روسیه عظم بسیار جدی در از بین بردن بحران سوریه را دارند و این تنها روزنه امید خواهد بود.

وی خاطر نشان کرد: اگر تهران و مسکو فرایند یک آتش بس یک ماهه را در میدان سوریه بوجود بیاورند، ساز و کار یک صلح پایدار در دراز مدت مهیا خواهد شد.

نشست لوزان با محوریت

بیش از شش سال از آتش افروزی نظام‎های استکباری و جیره خواران دون پایه آنها در منطقه می‎گذرد. در طول این مدت، بارها مذاکرات صلح بین گروه‎های درگیر انجام شده و مانند یک قانون از قبل نوشته شده ، این مذاکرات با شکست مواجه شده است.

نشست لوزان با محوریت

مادامی که یکی از طرفهای مذاکره ایالات متحده باشد، همچنان یک فضای بیم وامید بر مذاکرات حاکم خواهد بود. چرا که دولت آمریکا خود بخشی از مشکل سوریه قلمداد می‎شود و به هیچ روی پازل صلح پایدار در سوریه را تکمیل نخواهد کرد.


از تاکید طالبانی بر اصالت قطعنامه ۵۹۸ تا سنگ‌اندازی بعثی‌های باقی مانده در قدرت در عراق/

دریافت غرامت قابل چشم‌پوشی نیست/اصل تصمیم امام برای پایان جنگ صحیح بود اما نحوه اجرا ایراد داشت/

از تاکید طالبانی بر اصالت قطعنامه 598 تا سنگ‌اندازی بعثی‌های باقی مانده در قدرت در عراق/دریافت غرامت قابل چشم‌پوشی نیست/اصل تصمیم امام برای پایان جنگ صحیح بود اما نحوه اجرا ایراد داشت

اصل تصمیم مرحوم امام(ره) به موقع بود اما نحوه اجرای دستور جای بحث و بررسی دارد، هرچند که می شد در پایان جنگ به گونه ای دیگردر مورد بازگشت به مرزها عمل کرد و انتقادهایی در این خصوص وارد است.

دکتر حشمت الله فلاحت پیشه، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس دهم درباره غرامت ایران از عراق پیرامون جنگ تحمیلی گفت:موضوع غرامت یعنی بند ششم قرارداد 598 شورای امنیت سازمان ملل متحد یک مطالبه پایدار جمهوری اسلامی ایران است، پایدار از این جهت به این موضوع اطلاق می شود که هیچگونه سازوکار و آمد و شد سیاسی نخبگان واحزاب سیاسی در ایران یاعراق نمی تواند این مطالبه پایدار را زیر سوال ببرد.

رییس کمیته پیگیری دریافت غرامت ایران از عراق در مجلس هشتم در ادامه این مطلب افزود: الگوی آن نیز الگویی است که در حال حاضر هم فی مابین کشورهای اروپایی اجرا می شود به طور مثال در همین زمان حاضر آلمان در حال پرداخت غرامت جنگ جهانی دوم به برخی کشورها از جمله فرانسه است، چرا که بر طبق منشور ملل متحد غرامت حقی پایدار است،  حقی که مربوط به مردم است و خاص دولت ها نیست.

نماینده مردم دالاهو و اسلام آباد غرب همچنین تصریح کرد:به عنوان مثال علاوه بر تلفات انسانی و جانی بسیاری از زیر ساخت های عمرانی و توسعه ای شهرهای مرزی ایران ویران شده وهر کس که از حق ایرانیان در موضوع غرامت بگذرد حتما خودش باید پاسخگوی ملت باشد.

وی افزود:لذا در ایران کسی از غرامت  صرف نظر نکرده است و تنها موضوع مهم در این بین سازوکار مطالبه و تسویه است.

فلاحت پیشه در این خصوص گفت:مثلا آلمان با کشورهای اروپایی سازوکارهایی را تعریف کردند که در قالب آن غرامت را پرداخت کنند، به همین شکل هم می توان سازوکارهایی را با عراق تعریف کرد.


عراق یک سری از چاه‌های نفت خود را به جای غرامت به ایران واگذار کند

رییس کمیته پیگیری غرامت ایران از عراق در مجلس هشتم همچنین تاکید کرد:عراقی ها در زمینه های مختلف مثل بهره برداری از چاه های مشترک نفتی دارای قابلیت تعریف سازوکار است این به نفع مناسبات ایران و عراق است که این عقده مناسباتی وجود نداشته باشد و حل شود.


از تاکید طالبانی بر اصالت قطعنامه 598 تا سنگ اندازی بعثی های باقی مانده در قدرت در عراق

وی خاطر نشان کرد: بارها شنیدیم از زبان مقامات عراقی مثل آقای طالبانی که اصالت قطعنامه 598 مورد تاکید قرار گرفته است اما در عراق به این علت که هنوز فضا هیجانی است و بعثی ها در حوزه عمل قرار دارند و سعی می کنند غرامت را به عاملی برای ممانعت از پیشبرد و توسعه روابط با ایران تبدیل کنند هنوز این بحث را مطرح نمی کنند.


رقم غرامت ایران از عراق باید به روز پرداخت شود

فلاحت پیشه تاکید کرد: واقعیت این است که مناسبات رو به رشد ایران و عراق باید تقویت شود اما این مناسبات با موانعی رو به رو است و بخشی از این موانع به قطعنامه 598 بر می گردد که حتی دبیرکل سازمان ملل متحد خاویر پرز دقیقا درباره رقم 96 میلیارد دلاری آن تاکید کرده و این رقم باید به روز پرداخت شود.


اصل تصمیم تصمیم امام برای پایان جنگ صحیح بود اما نحوه اجرا ایرادی داشت

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس دهم درباره انتقادات و مباحث پیرامون پایان جنگ ایران و عراق گفت:معتقدم اصل تصمیم مرحوم امام(ره) تصمیم به موقعی بود و با محاسبه شرایط بین المللی و منطقه ای پایان جنگ را اعلام کردند  اما اجرای آن و نحوه اجرای دستور اما جای بحث و بررسی دارد.

وی تاکید کرد: هرچند که در پایان جنگ به گونه ای دیگردر مورد بازگشت به مرزها می شد عمل کرد و انتقادهایی در این خصوص وارد است و به یکباره خیلی از جبهه ها بدون پشتیبان باقی ماندند و مشکلاتی درآنجا شکل گرفت.


باید درباره برداشته شدن بدون کارشناسی پشتیبانی سربازها در جبهه ها بعد از اعلام پایان جنگ توضیح خواسته شود

رییس کمیته پیگیری دریافت غرامت از عراق در مجلس هشتم همچنین خاطر نشان کرد: یکسری ضعف ها وجود داشت، پشتیبانی سربازها برداشته شد و خیلی ها شهید و اسیر شدند و این ها مواردی است که باید در مورد آن توضیح خواسته شود . /اعتراف آمریکایی‌ها به نقش ایران در حل چالش طالبان در افغانستان

دکتر حشمت الله فلاحت پیشه در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درخواست کری از ایران مبنی بر ارائه راهکار برای حل مشکل طالبان در افغانستان، گفت: معمولا درخواست آمریکایی ها اصیل نیست و یک ژست دیپلماسی بوده و در عمل نگاه مبتنی بر ثباتی بر تحولات منطقه ندارند.

نماینده مردم اسلام آباد غرب و دالاهو در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه هدف آمریکایی ها از  دعوت ایران برای همکاری و مذاکره جهت حل مشکلات افغانستان تکرار سال‌های 2001 و 2003 میلادی است، یادآور شد: آمریکایی ها آن زمان نیز از ایران دعوت کردند تا برای حل مشکل افغانستان مذاکره کنیم اما در نهایت ما را جزء مثلث شرارت در منطقه تعریف کردند.

وی در ادامه با اشاره به این مطلب که سعی آمریکایی ها بر این است که ایران را به عنوان بازیگری در منطقه معرفی کند که از تبعه های قلمرو استراتژیک آمریکاست، افزود: ایرانی ها رسما هرگونه همکاری در حوزه های غیرهسته ای را رد کرده اند که این موضوع خواسته مقام معظم رهبری نیز هست.

فلاحت پیشه ادامه داد: از آنجایی که آمریکایی ها بارها عهدشکنی خود را به نمایش گذاشته و حتی در زمینه هسته ای نیز عهدشکنی کرده اند رسما به آنها اعلام شده که مذاکره ای با آنها در هیچ زمینه ای نخواهیم داشت.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: با این حال آمریکایی ها نمی توانند نقش ایران در منطقه را تحریف کنند.دکتر حشمت‌الله فلاحت‌پیشه نماینده مردم اسلام‌آباد غرب در مجلس شورای اسلامی درباره رسیدگی به پرونده سوء قصد به خود و فرماندار دالاهو، اظهار کرد: تاکنون دادگاهی برای رسیدگی به این پرونده تشکیل نشده است.

دکتر حشمت‌الله فلاحت‌پیشه نماینده مردم اسلام‌آباد غرب در مجلس شورای اسلامی درباره رسیدگی به پرونده سوء قصد به خود و فرماندار دالاهو، اظهار کرد: تاکنون دادگاهی برای رسیدگی به این پرونده تشکیل نشده است.

به گزارش تسنیم وی با بیان اینکه افراد دستگیر شده، مظنونان به سوء قصد به وی و فرماندار هستند، تصریح کرد: در پیگیری‌های که بنده از مقامات قضایی داشتم، اعلام کردند پرونده در حال تحقیق بیشتر است.

به گزارش تسنیم، در 20 تیر سال جاری حشمت‌الله فلاحت‌پیشه نماینده اسلام آباد غرب و دالاهو و فرماندار این شهر در جریان سرکشی به حوزه‌های انتخابیه خود در مسیر شهر ریجاب مورد سو قصد قرار گرفتند که در این درگیری نماینده اسلام آباد در مجلس و فرماندار دالاهو زخمی و راننده فرماندار شهید شدند.

همچنین نماینده اسلام آباد غرب در مجلس شورای اسلامی در 20 مرداد ماه در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم، از دستگیری سه مظنون حادثه ترور نافرجام خود و فرماندار دالاهو خبر داده بود که به گفته وی این سه نفر از اعضای یک گروهک تروریستی در کردستان عراق هستند.


آمریکایی‌ها نمی‌توانند نقش ایران در منطقه را تحریف کنند

سقوط لابی سعودی با قانون جاستا تشدید شده است

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه درخواست آمریکایی‌ها از ایران برای حل مشکل طالبان یک ژست دیپلماسی است، گفت: پیش از این نیز آمریکایی‌ها چنین خواسته‌ای از ایران داشتند اما در نهایت کشور ما را محور شرارت در منطقه عنوان کردند.

دکتر حشمت الله فلاحت پیشه در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درخواست کری از ایران مبنی بر ارائه راهکار برای حل مشکل طالبان در افغانستان، گفت: معمولا درخواست آمریکایی ها اصیل نیست و یک ژست دیپلماسی بوده و در عمل نگاه مبتنی بر ثباتی بر تحولات منطقه ندارند.

نماینده مردم اسلام آباد غرب و دالاهو در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه هدف آمریکایی ها از  دعوت ایران برای همکاری و مذاکره جهت حل مشکلات افغانستان تکرار سال‌های 2001 و 2003 میلادی است، یادآور شد: آمریکایی ها آن زمان نیز از ایران دعوت کردند تا برای حل مشکل افغانستان مذاکره کنیم اما در نهایت ما را جزء مثلث شرارت در منطقه تعریف کردند.

وی در ادامه با اشاره به این مطلب که سعی آمریکایی ها بر این است که ایران را به عنوان بازیگری در منطقه معرفی کند که از تبعه های قلمرو استراتژیک آمریکاست، افزود: ایرانی ها رسما هرگونه همکاری در حوزه های غیرهسته ای را رد کرده اند که این موضوع خواسته مقام معظم رهبری نیز هست.

فلاحت پیشه ادامه داد: از آنجایی که آمریکایی ها بارها عهدشکنی خود را به نمایش گذاشته و حتی در زمینه هسته ای نیز عهدشکنی کرده اند رسما به آنها اعلام شده که مذاکره ای با آنها در هیچ زمینه ای نخواهیم داشت.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: با این حال آمریکایی ها نمی توانند نقش ایران در منطقه را تحریف کنند./[http://www.aparat.com/v/7EzKh]


نماینده درخواست کننده تحقیق و تفحص باید در زمان بررسی آن در کمیسیون تخصصی حاضر باشد

نماینده مردم اسلام آباد غرب و دالاهو از بررسی قاچاقی تحقیق و تفحص از قاچاق کالا انتقاد کرد اما رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس ضمن رد این موضوع بر عملکرد قانونی این کمیسیون تاکید کرد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، دکتر حشمت الله فلاحت پیشه در نشست علنی امروز (سه شنبه 13 مهرماه) مجلس شورای اسلامی ضمن تشکر از تغییر رویه مجلس در رابطه با طرح جداگانه تذکرات نمایندگان ملت گفت: براساس ماده 214 آیین نامه داخلی در مورد طرح تحقیق و تفحص باید طراح موضوع در جلسات مربوطه حضور داشته باشد.

نماینده مردم اسلام آباد غرب و دالاهو در مجلس شورای اسلامی گفت: در روزهای نخستین مجلس دهم طرح تحقیق و تفحص از قاچاق کالا را مطرح نمودم که در ادامه نیز شاهد تاکیدات مقام معظم رهبری در این رابطه نیز بودیم.

وی در ادامه گفت: پس از گذشت چند ماه کمیسیون اقتصادی مجلس با دعوت از تعدادی از مسئولین به بحث و بررسی موضوع پرداخت اما از اینجانب که طراح تحقیق و تفحص بودم دعوتی صورت نگرفته بود.

عضوکمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: تحقیق و تفحص دیگری نیز در رابطه با مطالبات حقوقی ایران از ایالات متحده داشتم که مورد پیگیری قرار گرفت  اما موضوع تحقیق و تفحص از قاچاق کالا متاسفانه در کمیسیون اقتصادی به طور قاچاقی بررسی شده بود رأی نیاورد.


* اعتماد روسیه به آمریکا، کار دست سوریه داد
*  بمباران 45 دقیقه ای ارتش سوریه توسط یانکی ها

خبرگزاری میزان- عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در واکنش به اطلاعاتی که روسها در پی اعتماد به آمریکا در اختیار آنها قرار دادند، خاطر نشان کرد: آمریکایی ها بلافاصله مواضع ارتش سوریه را به مدت 45 دقیقه زیر آتش بمباران قرار دادند و 200 نفر از ارتشیان سوریه را کشتند.

دکتر حشمت الله فلاحت پیشه در گفت و گو با خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری میزان در خصوص چالشهای آمریکا در سوریه گفت: این کشور در شرایطی نیست که راهبرد مبتنی بر عمل را در پیش بگیرد.

این عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس یکی از مشکلات اوباما در عرصه سیاست خارجی را عدم موفقیت در حوزه عمل خواند و عنوان کرد: اکنون به دلیل نزدیک شدن به انتخابات، شرایط برای آمریکا سخت تر شده و در شرایط انتخاباتی، آن چیزی که بر موضع گیری سیاست خارجی مقامات این کشور اعم از اوباما یا جان کری غلبه دارد، شکل دهی به یک فضای دیپلماسی عمومی قابل دفاع در آستانه انتخابات آبان ماه ایالت متحده آمریکاست.


وی با اشاره به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در تاریخ 18 آبان ادامه داد: یکی از مواردی که دموکراتها روی آن بازی می کنند بحث سیاست خارجی است.

این عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس افزود: ترامپ هم موضوع سیاست خارجی اوباما را زیر سوال می برد، زیرا سیاست خارجی اوباما را خانم هیلاری کلینتون که در چهارساله اول وزیر خارجه اوباما بود بنیان گذاری کرده و حالا وزیر ترامپ است.

فلاحت پیشه با بیان اینکه، کری سعی کرد با شکل دهی یک توافق ناپایدار با روسیه چالش پیش رو را سپری کند اظهار داشت: در منطقه سوریه برخی بازیگران مثل ایران و روسیه به دنبال رفع مسائل این منطقه همچون تروریسم هستند و در عمل در قالب دیپلماسی مبتنی بر ثبات رفتار می کنند.

وی تاکید کرد: آمریکا بازیگری است که چون هنوز متحدان منطقه ای آن مخالف سیاستهای ثبات بخش در سوریه هستند سعی می کند به گونه ای تحولات سوریه را طولانی کند تا ثبات سیاسی مورد نظر آنها در سوریه شکل بگیرد و همین اختلاف جدی آمریکا و روسیه و ایران را در موضوع سوریه شکل داده است.

این عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در واکنش به اطلاعاتی که روسها در پی اعتماد به آمریکا در اختیار آنها قرار دادند، خاطر نشان کرد: آمریکایی ها بلافاصله مواضع ارتش سوریه را به مدت 45 دقیقه زیر آتش بمباران قرار دادند و 200 نفر از ارتشیان سوریه را کشتند.

فلاحت تصریح کرد: هدف آمریکا از این اقدام این بود که در عرصه دیپلماسی عمومی یک تعادلی را برقرار کند، ولی درعرصه عملی کماکان دنبال رو همان سیاستی است که به اتفاق متحدان منطقه ای خود مثل رژیم صهیونیستی و عربستان در سوریه شکل داده بود.

وی در خصوص آینده سیاسی روابط آمریکا و روسیه در قبال تحولات سوریه اظهار داشت: آمریکایی ها در شرایط کنونی غیر از بلوف سیاسی چیزی در قبال تحولات سوریه نخواهند گفت و هدفشان از استفاده از این  بلوف سیاسی منفعت انتخاباتی داخل آمریکا است.

این عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس ادامه داد: در آینده باید منتظر بود که دولت آمریکا چه سیاستی را در پیش می گیرد و به میزانی که لابی های عربی، نفتی و صهیونیستها در انتخابات آمریکا تاثیر گذار باشند و کاندیدای مورد نظر آنها پیروز شود ما با طولانی‌تر شدن بحران در مناطقی چون سوریه مواجه خواهیم شد.

فلاحت پیشه با تاکید بر اینکه این لابی‌ها به دنبال ایجاد امنیت در مناطقی مثل سوریه نیستند، بیان داشت: اصلی ترین خط در تحولات سوریه جمهوری اسلامی ایران است و ما معتقدیم سوریه باید ثبات وامنیت داشته باشد و سرنوشت آن را خود مردم سوریه تعیین کرده واداره کنند.

وی افزود: این موضوعی است که چه روسیه و چه آمریکا به آن نزدیک شود حتما به سوریه کمک خواهد کرد درغیر این صورت بحران  کماکان ادامه پیدا می کند.

فلاحت پیشه آخرین تحولات میدانی سوریه را به نفع راهبردهای مبتنی بر ثبات و به ضرر بازیگرانی که در آنجا بحران آفرینی می کنند برشمرد و گفت: در شرایط کنونی آمریکایی ها از ثباتی که از پیروزی ارتش سوریه به وجود آمده ناراحت هستند و معتقدند این پیروزی ها در انتخابات آنها دستاویزی برای افرادی مانند ترامپ خواهد شد.


دوشنبه 12 مهر 1395

دکتر فلاحت‌پیشه‌ گفت‌وگو با «بسیج»

   نوشته شده توسط: علی فلاحت پیشه،سجادحسینی    نوع مطلب :گفت وگو ،

 اجرای کنواسیون پالرمو توسط دولت به مصوبه مجلس نیازمند است

ابهامات عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در مورد استقرار جنگنده های ارتش روسیه در پایگاه هوایی نوژه همدان

عهداتی که دولت در توافق با FATF می پذیرد باید با قوانینی که در گذشته در مجلس شورای اسلامی تصویب شده اند مطابقت داشته باشد.
دکتر حشمت‌الله فلاحت‌پیشه‌ عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار سیاسی خبرگزاری بسیج با اشاره به احتمال رد FATF از سوی نظام و سکوت شورای عالی امنیت ملی و دولت در این قضیه اظهار داشت: درباره توافق با  FATF کشور به این جمع بندی رسیده است که دو جایگاه برای این توافق دیده شود که این بررسی ها توسط رئیس مجلس بیان شد که البته اظهارات آقای لاریجانی، جمع بندی هایی بود که در شورای عالی امنیت ملی بحث شده بود.

وی افزود: اولین جایگاهی که برای FATF دیده شد جایگاه اجرایی آن بود که با جمع بندی هایی که آقای لاریجانی انجام داد به این نتیجه رسیدند که در جاهایی که دولت به دنبال همکاری با FATF است، شان مجلس را نظارتی تعریف کردند نه قانون گذاری؛ یعنی در جاهایی که دولت با FATF مبادلاتی انجام می دهد، مجلس باید آن رفتارها و تعهداتی را که دولت می پذیرد با قوانینی که در گذشته شکل گرفته است تطبیق دهد.

فلاحت پیشه ادامه داد: تعهداتی که دولت در توافق با FATF می پذیرد باید با قوانینی که در گذشته در مجلس شورای اسلامی تصویب شده اند مطابقت داشته باشد.

عضو کمیسیون امنیت ملی  با اشاره به محتمل بودن اجرای قرارداد با FATF تحت کنوانسیون پالرمو خاطر نشان کرد: اگر در حوزه ای غیر از اجرا، دولت بخواهد تعهدات دیگری را در توافق با FATF بپذیرد، باید این توافق و رفتارهای دولت از مجلس شورای اسلامی عبور کند و این اقدام دولت نیازمند قانون گذاری است.


سقوط لابی سعودی با قانون جاستا تشدید شده است

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ضمن تحلیل ابعاد افول شدید اقتصادی عربستان گفت:
باتوجه به زمزمه های ورشکستگی عربستان آمریکا درحال دل کندن از سعودی همانند دیکتاتورهای دیگر خاورمیانه است.

سقوط لابی سعودی با قانون جاستا تشدید شده است

دکتر حشمت الله فلاحت پیشه با اشاره به افت شدید شاخص های بورس عربستان ظرف شش ماه گذشته،گفت: عربستان کشوری با اقتصاد غیرمولد است که تنها با فروش نفت توانسته برای خود پشتوانه مالی ایجاد کند.

نماینده مردم اسلام آبادغرب و دالاهو در مجلس شورای اسلامی گفت: عربستان ظرف 6سال گذشته به عنوان بزرگ ترین حامی مالی و معنوی تروریست های تکفیری مبالغ هنگفتی را تاکنون هزینه کرده است که منجر به پرداخت هزینه های سنگینی توسط ریاض شده است.

وی در ادامه گفت: عربستان در جهت ضربه زدن به اقتصاد ایران به عنوان آغازگر جنگ نفتی ، عرضه نفت را به شدت افزایش داد تا قیمت انرژی افزایش پیدا کند اما این اقدام آنها را به شدت آسیب پذیر کرد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: اساسا سیستم حکومتی عربستان عادت به ریخت و پاش دارد که نیازمند هزینه های سنگین است.

وی تصریح کرد: افزایش سرسام آور هزینه های جنگ طلبی در کنار کاهش درآمد ریاض منجر به کسری بودجه شدید عربستان شد که در نهایت سعودی مجبور به برداشت از ذخایر مالی اروپایی و آمریکایی آنها شد.

فلاحت پیشه با بیان این که عربستان همواره با تکیه بر پرداخت های سرسام آور برای ریاض وجهه سازی می کند زیرا سعودی ها از فقدان شاخصه های مقبولیت به شدت در رنج بوده اند،گفت: عربستان که از سیستم دیکتاتوری بدون ضابطه سعودی در رنج است با کاهش سرمایه مالی در آینده نزدیک به سرعت سقوط خواهد کرد.

وی با بازخوانی رفتار آمریکا در جریان تحولات بهارعربی گفت: واشنگتن در بیداری اسلامی نشان داد که از دیکتاتورهای متحد آمریکا در مواقع بحرانی حمایت نمی کند ، سرنوشت حسنی مبارک در مصر یا بن علی در تونس کابوسی است که سعودی ها را به شدت رنج می دهد.

این نماینده مجلس دهم گفت: قانون پیگرد عربستان در یازده سپتامبر را می توان یکی از تبعات ورشکستی سعودی در آمریکا دانست که در پی افول لابی نفت و اسلحه عربستان به وقوع پیوسته است.

وی خاطرنشان کرد: نکته حائز اهمیت اینجاست که ریاض به شدت تلاش می کند با همراهی لابی صهیونیستی بقای خود را تمدید کند.

فلاحت پیشه  با اشاره به واکنش های تند وزیرخارجه عربستان گفت: واشنگتن درحال دل کندن از ریاض است  و قانون جاستا آغازسرآشیبی سقوط سعودی است که در آینده جنبه های مختلفی به خود می گیرد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: عربستان تاکنون با تکیه بر ذخایر مالی تلاش کرده بود خود را برای واشنگتن جذاب نشان دهد اما با زمزمه ورشکستگی ریاض حالا سعودی ها طعم تلخ سقوط را مزه مزه می کنند.

وی تصریح کرد: رژیم سعودی برای فرار از معادلات کشنده ای که گریبان گیر عربستان است ناچار به تغییرات اساسی در ریاض و روی کار آمدن افرادی است که قدرت چانه زنی با واشنگتن را داشته باشند.

فلاحت پیشه گفت: با تغییر اولویت های آمریکا به سمت شرق آسیا و دغدغه روسیه ، تغییر حکومت عربستان پروژه ای است که در دل بهارعربی آغاز شده است و ریاض تنها می تواند زمان آن را به تعویق اندازد.بصیرت: جناب دکتر جلسه جمع بندی روز سه شنبه مجلس را در ارتباط با FATF که با توضیحات وزیر اقتصاد هم همراه بود چگونه ارزیابی می کنید؟FATF منجر به خودتحریمی می شود/این قرارداد از لحاظ حقوقی الزام آور نیست
فلاحت پیشه: آقای لاریجانی دیروز سعی داشت که جمع بندی کند. انعکاس جلسه دیروز در رسانه ملی به شکلی بود که سوالات سانسور شد، ولی پاسخ ها پخش شد. یعنی اگر مردم پای رسانه ملی نشسته بودند از سوالاتی که ۹ نماینده پرسیدند، خبر نداشتند، ولی از پاسخ به این نمایندگان مطلع بودند. همچنین از صحبت های آقای لاریجانی به عنوان پشتییان وزیر هم خبردار شدند. بنده از جلسه دیروز دو نتیجه گرفتم: اولین نتیجه این که آقای لاریجانی FATF  را از حوزه قانونگذاری به حوزه نظارتی سوق داد،  یعنی مجلس را از این که موضوع را در حوزه قانونگذاری ببیند منع کرد و کمیسیون تلفیق و کمیسیون اقتصاد را موظف کرد که اگر برنامه های اقدام جدیدی را گروه اقدام مالی از ایران درخواست کرد که انجام دهند، این دو کمسیون، این اقدامات را باید با سه قانونی که قبلا در مجلس تصویب شده است، مثل قانون مبارزه با پولشویی و تروریسم تطبیق دهند و اگر مغایرتی نبود دولت آن را اجرا کند و اگر مغایرتی بود آن زمان به نظر من مجلس حق دارد که مانع برخی اقدامات شود. مثلا در گروه اقدام یکی از بندها این است که ما یکی از بندهای قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم را حذف کنیم و این به قانون گذاری نیازمند است.
ببینید در ماجرای برجام برای اولین بار در تاریخ یک توافقی امضا شد که در آن یک الزامی برای مجلس دیده شد تحت عنوان الزام به امضای پروتکل الحاقی. مجلس در FATF  چنین تعهدی را به نظر من نخواهد پذیرفت.
از طرفی هم نظر برخی از اطرافیان رئیس جمهور در مورد جهانی شدن، به نظر غالب شورای عالی امنیت ملی تبدیل شده است. این افراد نظرشان این است که جریان جهانی شدن یک کشتی اقیانوس پیماست که کشورها مثل قایق هستند و اگر جلوی کشتی قرار بگیرند، غرق خواهند شد. بنابراین باید کنار این کشتی حرکت کنند که موج این قایق ها را نبرد و یا به عبارت بهتر باید به همراه موج حرکت کنند و بپذیرند که تا حدی دنباله رو باشند. در داخل کشور برخی از این امواج به رقص می افتند و برخی تب می کنند. لذا اساس کار این است که باید این کشتی را به اقیانوس زد، اما به اقیانوس زدن خیس شدن را هم در پی دارد.

بصیرت: به نظر می رسد مجلس در ارتباط با موضوع FATF  انفعالی عمل می کند. نظر شفاف مجلس در این مورد چیست؟
فلاحت پیشه: حتما ریشه گروه اقدام (FATF) در گروهG۷ و گروه G۲۰ است. طراحی و پشتیبانی قطعنامه های شورای امنیت در این گروه ها صورت گرفته است. در آینده این گروه ها، گروه واسط می شوند که الزاماتی را به ایران تحمیل کنند. من معتقدم این قایق که از بیرون خیس می شود، دست کم از داخل نباید سوراخ شود. به هر حال بعد از جمع بندی دیروز مجلس باید منتظر اجرا بمانیم. علی رغم اینکه من معتقدم که نباید جمع بندی شود، اما آقای لاریجانی که هم به عنوان رئیس مجلس و هم به عنوان عضو شورای عالی امنیت ملی این موضوع را جمع بندی کرد، دیگر نباید این قایق را از داخل سوراخ کرد. این را قبول دارم که ایران اگر الزامات اقتصادی و سیاسی اش نبود، در حال حاضر عضو گروه G۲۰ بود، ولی یک چیزی را مجلس نباید در مقابل آن کوتاه بیاید و آن مغایرت است. اگر هرگونه اقدامی با این قوانین سه گانه مغایرت داشته باشد، مجلس حتما باید ایستادگی کند.


لزوم همکاری مشترک مجلس و دولت درباره FATF

موضوع FATF و تعامل جمهوری اسلامی ایران و رژیم‌های مربوط به پولشویی و مبارزه با فساد مالی بین‌المللی، به حدی مهم بود که یک روز کامل از وقت 1461 روزه مجلس دهم را به خود اختصاص دهد. با وجود این و به اعتقاد بنده، نتیجه جلسه مجلس، مقدمات شکل‌گیری رژیم تازه‌ای در فرآیندهای قانونگذاری و نظارت پارلمان ایران بود که تحلیل و بررسی آن لازم است.

در این جلسه، نمایندگان سوالی از وزیر نپرسیدند و سرجمع کمتر از نیم‌ساعت وقت نطق داشتند، ولی وزیر محترم اقتصاد در دو نوبت بیش از دو ساعت توضیح دادند و البته به بسیاری از سوالات پاسخ نگفتند. پس از پایان این جلسه به دو نتیجه تحلیلی زیر رسیدم:

اول، جمع‌بندی ریاست محترم مجلس به معنای انتقال FATF از حوزه قانونگذاری به حوزه نظارتی بود، یعنی از این به بعد دولت موظف است شروط گروه ویژه اقدام مالی در مقابله با جرایم پولشویی را به کمیسیون اقتصادی و کمیسیون تطبیق مصوبات دولت در مجلس ارسال کند تا این دو نهاد مجلسی، مغایرت یا عدم مغایرت مصوبات دولت را در اجرای آن شروط با قوانین سه‌گانه مصوب مجلس اعلام کنند.

این قوانین عبارتند از: 1ـ قانون مبارزه با پولشویی/ 2ـ قانون مبارزه با تامین مالی تروریسم / 3ـ قانون الحاق جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون مبارزه با فساد.

البته امیدواریم که قطعنامه‌های مترتب بر تصمیمات آینده «گروه ویژه اقدام مالی» و عدم اجرای آن در ایران دوباره کشورمان را در راس دولت‌های غیرقابل تعامل قرار ندهد. این موضوع بخش عمده نگرانی نمایندگان را تشکیل می‌دهد، چون به هر حال این رژیم بین دولتی، مولود گروه 8 و گروه20 کشور صنعتی، همسو با سیاست‌های غرب و آمریکاست که طراحان و مجریان تحریم‌های 11 ساله علیه جمهوری اسلامی ایران هستند. گروه اقدام در الزامات 41 گانه اخیر خود از دولت ایران خواسته است یکی از تبصره‌های مربوط به قانون دوم را حذف کند که خواسته‌ای خلاف قانون اساسی، حاکمیت ملی و سیاست خارجی ایران است.

دوم، این‌که FATF از تبعات مالی تعاملات بین‌المللی جمهوری اسلامی به حساب می‌آید که از شرایطی شبیه برجام برخوردار است. به عبارتی تصمیم گرفته شده «این کشتی را به اقیانوس زد»، هرچند لازمه امر «خیس شدن» است. این رفتار متاثر از رویکرد برخی از دولتمردان امروز کشور و تعریف آنها در قبال جهانی شدن است. آنها جهانی شدن را کشتی غول‌پیکری می‌دانند که اگر سر راهش قرار بگیری، قایق شما غرق خواهد شد، بنابراین باید با تحمل برخی از امواج ناشی از حرکت جبری این کشتی اقیانوس‌پیما، از منافع آن نیز بهره‌مند شد، هرچند گاهی این قایق به لرزه درمی‌آید. حالا این لرزش یا نشانه «رقص» است یا ناشی از «تب». به هر حال حداقل در شرایط گذار کنونی باید به‌گونه‌ای عمل کرد که قایق را از درون سوراخ نکنیم.

به همین دلیل در جلسه مجلس در این رابطه از رئیس مجلس و وزیر خواستم در چنین مواردی یک کمیسیون مشترک بین مجلس و دولت شکل گیرد.

دکتر حشمت‌الله فلاحت‌ پیشه - عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلستعداد کل صفحات: 3 1 2 3
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات