تلاش های  وپیگیری های شبانه روزی دکترفلاحت پیشه سرانجام به ثمرنشست
وام پروژه عظیم پتروشیمی اسلام آبادغرب تصویب شد
امروز جناب آقای علی اشرف افخمی طی نامه ای که اصل آن درکانال خبری دکتر فلاحت پیشه موجود می باشد؛موافقت خود را با تعیین اعتبار طرح شرکت ماهان شیمی زاگرس از محل خط اعتباری فاینانس اعلام نمودند.


  دولت حداکثر تسهیلات را برای زائران ایجاد کرددکتر حشمت الله فلاحت پیشه ،عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در خصوص مراسم اربعین امسال به آفتاب یزد گفت:
اربعین حسینی که بزرگترین حضور سیاسی و دینی یک امت است، در اصل یک همایش مردمی‌است . مراسم اربعین یک سنتی است که از هزار و چهارصد سال پیش در میان مسلمان در همراهی و همدلی با شهدای مظلوم کربلا آن هم در یک زمان خاص در طول تاریخ شکل گرفته است.
 وی با بیان اینکه مردم مسلمان حتی مردمان اهل سنت نیز در این همایش ملی حضور پیدا می‌کنند ، اظهارکرد: از زمانی که ایرانیان به ماجرای اربعین ورود پیدا کردند عملا امکان مدیریت دولتی در این رابطه افزایش پیدا کرده و هم اینکه حضور مردم با شرایط خاصی همراه شده است. فلاحت پیشه درخصوص عملکرد دولت در مراسم اربعین گفت: هم دولت و هم دستگاه‌های مختلف همچون شهرداری در مراسم اربعین نقش بسزایی دارند اما دولت سعی کرد که حداکثر تسهیلات لازم را در سه مورد در خصوص مراسم اربعین ایجاد کند؛ اول؛ دیپلماسی با دولت عراق برای رفع موانع و افزایش گذرگاه‌ها ، دوم؛ ایجاد امکانات لازم و سوم؛ مدیریت جمعیت زائران ایرانی در داخل و خارج از ایران . به نظرم این اقدامات بسیار خوبی است که از سوی دولت در این زمینه صورت گرفته است . عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ادامه داد: انتظار می‌رود که دولت از فردای اربعین یک دستور کار را مشخص کند آن هم این است که معابر اصلی احیا شود. به طور مشخص اصلی ترین معبر و مرز، مرز خسروی است که از امکانات مختلف رفاهی و ترافیکی چه در داخل ایران و چه در عراق برخوردار است . این مرز به دلیل ملاحظات امنیتی بسته شده است که انتظار می‌رود دولت دستور بازگشایی آن را بدهد که در مراسم اربعین آینده مشکلی نداشته باشیم. فلاحت پیشه با بیان اینکه دولت در موضوع اربعین امسال حداکثر تلاش و مدیریت خود را انجام داد، گفت: اگر دولت مرز خسروی را بازگشایی کند دو اتفاق مهم رخ خواهد داد؛یکی اینکه سال اول بعد از بازگشایی این مرز حدود 50 درصد و در سال بعد از آن صد درصد زائران اربعین حسینی افزایش پیدا می‌کند و دیگر اینکه امکانات رفاهی بیشتری در اختیار مردم قرار خواهد گرفت.


راهپیمایی اربعین؛ نمایش عمق استراتژیک ایران

راهپیمایی اربعین، سنت 1400 ساله‌ای است که صرفا در دوران حکومت‌های استبدادی و مشخصا در دوران صدام با مانع مواجه شد، اما در شرایط کنونی بعد از سال‌ها مظلومیت مردم عراق و محرومیت مردم ایران و شیعیان از زیارت عتبات، دوباره شاهد برگزاری این راهپیمایی باشکوه هستیم و این موضوع از یک سنت بومی منطقه‌ای، به سنت جهانی تبدیل شده و شیعیان از سراسر جهان در آن شرکت می‌کنند که نتایجی را به دنبال دارد.

نتیجه اول این است که این راهپیمایی نشان‌دهنده کوتاه نیامدن مسلمانان دنیا در مقابل ظلم‌هایی است که صورت می‌گیرد و نشان می‌دهد به چنین جمعی نمی‌توان ظلم کرد. راهپیمایی اربعین یادآور مظلومیت امام حسین(ع) و یارانش است و در آن زمان، وقتی مردم از ظلمی که به امام حسین(ع) و یارانش شده بود، مطلع شدند از سراسر منطقه عراق راهپیمایی کردند و در کربلا حضور یافتند. امروز هم در منطقه‌ای که بیشترین ظلم‌ها در حدود 12 سال اخیر صورت گرفته است، مسلمانان بزرگ‌ترین نمود وحدت خود را نشان می‌دهند.

وحدت را می‌توان از دیگر نتایج برگزاری راهپیمایی عظیم اربعین عنوان کرد؛ جمهوری اسلامی ایران کشوری است که بخش اعظم توان و موقعیتش ناشی از عمق استراتژیک آن است و بزرگ‌ترین نمود آن راهپیمایی بزرگی است که شیعیان و حتی بسیاری از اهل سنت از عراق و ایران در آن حضور دارند.

عملا ایران و عراق کشورهایی هستند که در یک حوزه راهبردی عمل می‌کنند و یکی از شاخصه‌های وحدت میان آنها راهپیمایی است که کاملا مردمی است و بخش اعظم همراهی‌ها و برنامه‌ریزی‌هایی که شکل می‌گیرد، کاملا مردمی است. مردم ایران و عراق میزبانی بزرگ‌ترین راهپیمایی با حضور حدود 30 میلیون نفر را به عهده دارند.

از سوی دیگر اربعین نماد امروزین عاشورای حسینی در صلابت دین اسلام است، همان‌طور که امام خمینی(ره) می‌فرمود «این محرم و صفر است که اسلام را زنده نگه داشته است.» امروز هم اربعین به یکی از این نمادها تبدیل شده و همگان از هر قشری و با هر سن و سالی با حضور خود این نمایش عظیم را شکل می‌دهند.

اما در این میان الزامات مدیریتی نیز باید در برگزاری چنین راهپیمایی در نظر گرفته شود، زیرا این حوزه کاملا مردم‌بنیاد، الزاماتی را می‌‌طلبد که بخشی از آن به عهده مسئولان کشورمان است و ‌آن الزامات، تسهیل شرایط برای آینده است. در ذیل این شور و شوق حسینی نباید سختی‌هایی از جمله بسته ماندن مبادی رسمی عبور و مرور زائران نادیده گرفته شود و انتظار این است که مرزهای رسمی کشور مثل خسروی و... در آینده بازگشایی شود، مرزهایی که امکانات مختلفی را برای زائران دارد تا در آینده شاهد حضور گسترده‌تر و راحت‌تر مردم باشیم.

دکتر حشمت‌الله فلاحت‌پیشه - عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس


 پهلوان مظلوم شاهنامه ما

به یاد اسفندیار

خاطرات سیاسی دکتر فلاحت پیشه


 آخرین باری که دیدمش جسمش سرحال بود از بیماری خودش خبر نداشت اما روحش آزرده ی دست روزگار بود.اسفندیار قهرمان خاطرات ما در اوج مظلومیت به دیار پهلوانان جاوید سکو شتافت.
خودش اهل نام و مقام نبود.شماری از پیش کسوتان ورزش شهرستان پیشنهاد داده بودند که یکی از سالن های تازه احداث مصوب سفر هیأت دولت سابق را به نام اسفندیار غلامی تابلو بزنیم.با آقای صفوی فرماندار وقت موضوع را نهایی کردیم واین حداقل کاری بود که این شهر می توانست برای فرزند پرافتخارش انجام دهد.
زمان زیادی سپری شد و خبری از اجرای مصوبه نشد.از خود آن مرحوم جویا شدم گفت: مسئولانی در کرمانشاه با این نامگذاری مخالفت کرده اند و سنگ اندازی میکنند.
دلم گرفت؛ اسفندیار و دیگر قهرمانان دهه های 60 و 70 اسلام آباد غرب نماینده مظلوم ترین نسل ورزشکار این منطقه بودند.فقیرانه،غریبانه و مظلومانه تمرین کردند،مسابقه دادند و افتخار آفریدند.اسفندیار یک دهه تمام در وزن خودش جزو سه نفر اصلی قهرمانان کشور باقی ماند،در پیشکسوتان جهان از جمله اولین طلا آوران استان کرمانشاه بود و هیچگاه در عرصه مربیگری برای جوانان استان کم نگذاشت.مربی، همیار و روحیه بخش نسل طلایی کشتی اسلام آبادغرب بود.قهرمانانی همچون مجتبی حسینی، اردشیر بلند اقبال، تیمور مرادی، غلامعلی فتاحی و...نسلی که هنوز به آن تیتر سیاه و سفید کیهان ورزشی و دنیای ورزش می بالد که "کشتی ایران به کرمانشاه می نازد و کشتی کرمانشاه به اسلام آبادغرب"
با یکی از مسئولین استانی در پیگیری موضوع صحبت کردم ،گفتم کاری که امثال اسفندیار در زمان جنگ تحمیلی کردند،کم از مجاهدت های رزمندگان نبود.شخص خودم دو سال توفیق شاگردی اش را در سالن کشتی شهید ریزوندی داشتم.او اول معلم اخلاق بود و بعد مربی کشتی.در ایام قهرمانی ،تشک های پینه شده سالن های اسلام آبادغرب را به باشگاههای برتر کشور ترجیح داد .در اوج بی کسی ورزشکاران استان کرمانشاه ،حاضر نشد حضور روحیه بخش خود در اسلام آباد را با کسب لابی های انتخابی تیم ملی عوض کند.و همواره در مسابقات قهرمانی کشور فقط زیر نام کرمانشاه کشتی گرفت و افتخار آفرید.
چقدر شرمگین میشدیم اگر در زمان حیات این قهرمان مظلوممان نامش را از سر در آن سالن کوچک دریغ می کردیم؟کاش میشد اسطوره هایمان را در هنگام حیاتشان قدر میدانستیم.
از یک سال پیش  بیماری ناجوانمردانه به جنگ اسفندیار آمد.اما قهرمان شاهنامه ما تمام زندگی اش را فروخت تا خرج دوا و درمان کند.این بی مهری و نامردی روزگار بیشتر از  بیماری سرطان ، آزارش داد. آنهایی که در ایام مظلومیت این دیار ،حماسه آفرینی را به جوانان ایران زمین یاد دادند،اکنون فراموش شده اند.و این سرنوشت قهرمانان وطن ماست.
در این ایام  اربعین حسینی از خداوند متعال می خواهم قلب و روح پاک اسفندیار غلامی الگوی بی ادعای شهرم اسلام آباد غرب در کنار عزیزان درگاه الهی آرامش یافته و برای بازماندگانش طلب صبر دارم.

/حشمت‌الله فلاحت‌پیشه
____________


یک نماینده مجلس با بیان اینکه هنوز هیچ تماس اعتراضی از سوی مردم برای ضایع شدن حق و عدم ادای دین در پرونده "مکتب و گلیم و گبه کرمانشاه " نداشته‌ام، تاکید کرد: اثبات اتهام پولشویی در این پرونده به راحتی قابل انجام نیست.


دکتر حشمت‌اله فلاحت‌پیشه در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، با اشاره به تذکر خود در خصوص پرونده "مکتب فرش، گلیم و گبه کرمانشاه" به وزیر اطلاعات، اظهار کرد: معتقدم این پرونده از پرونده‌های متفاوت و قابل تامل است که بسیاری از سرمایه‌گذاران آن عقیده دارند حقی از آنها ضایع نشده و شکایتی ندارند و این در حالیست که در پرونده‌های دیگر مشابه، عملا در حق مردم ظلم شده بود.

وی ادامه داد: برخی  از مردم که در این پرونده شکایت کردند هم اعلام می‌کنند که شکایت آنها فقط به دلیل اظهارات یک مقام قضایی بود که در رسانه‌ها اعلام کرده اگر کسی شکایت نکند، دیگر نمی‌تواند مدعی حقی باشد.

نماینده اسلام‌آبادغرب و دالاهو در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه  در این پرونده  فقط یک رابطه سرمایه‌گذاری شکل گرفته که اغلب سرمایه‌گذاران آن حتی یک روز هم در دریافت مبلغ قرداد خود تاخیر نداشتند، افزود: سرمایه‌گذاران این پرونده عقیده دارند ظلم و عدم ادای دین علیه آنها صورت نگرفته است.

فلاحت‌پیشه  عنوان کرد: هنوز یک مورد تماس با بنده به عنوان نماینده مردم در این خصوص صورت نگرفته که کسی اعراضی نسبت به ضایع شدن حق خود در این پرونده و عدم ادای دین داشته باشد و فقط مردم مظلومی تماس گرفتند که عقیده داشتند تاخیر در پرداخت دین آنها فقط اخیرا انجام شده است.

وی با بیان اینکه در هر اقدامی که برای این پرونده صورت می‌گیرد توجه به نظرات مردم بسیار مهم است، یادآور شد: اقدامی که انجام شده تحت عنوان اقدام پیشگیرانه بوده که ما عنوانی به نام اقدام پیشگیرانه در بخش قضایی نداریم.

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: اجازه دخالت در محتوای موضوع قضایی را به خود ندادم، به همین دلیل از وزیر اطلاعات و دستگاه اطلاعاتی درخواست کردم به این پرونده وارد شوند و ببینند دقیقا چه اتفاقی روی داده است.

فلاحت‌پیشه گفت: دستگه اطلاعاتی دستگاهی است که در منافع کشور و حقوق مردم با کسی تعارف ندارد و امین مردم است.

وی با بیان اینکه شناختی از این مکتب، صاحبان آن و حتی سرمایه‌گذاران ندارم، تصریح کرد: فقط از دغدغه مردم اطلاع دارم و تقاضا دارم دستگاه اطلاعاتی سریع به این قضیه ورود کند.

این عضو مجمع نمایندگان استان در ادامه از آمار قابل توجه سرمایه‌گذاران پرونده که بنا به اعلام مسئولین قضایی حدود 23 هزار نفر است نیز یاد کرد و افزود: باید بررسی کرد که این آمار بالا به چه دلیل در این مکتب سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

فلاحت‌پیشه تاکید کرد: وقتی برخی از دستگاه‌های مسئول ایجاد اشتغال و درآمد همچون بانکها که منابع و تسهیلات دولت هم به صورت انحصاری دست آنها است، به وظایف خود عمل نمی‌کنند و تبدیل به عامل ورشکستگی مردم و نابودی اقتصاد کشور می‌شوند، چنین اتفاقاتی رخ می‌دهد.

وی از اینکه بانک‌ها حد اعلا "ربا" را به صورت رسمی علیه مردم انجام می‌دهند انتقاد و تصریح کرد: بسیاری از سرمایه‌گذاران بزرگ کشور و حتی استان ورشکسته دست همین بانک‌ها و عملکرد ظالمانه آنها هستند.

به گفته این مسئول، اکنون حدود 50 هزار میلیارد تومان اعتبار که معادل حدود سه برابر عملکرد عمرانی سالانه کشور است تسهیلات وصول نشده بانک‌ها است که در اختیار معدودی از سرمایه‌داران است، اما بانک‌ها به خاطر چند میلیون تومان بدهی که گاهی زیر 100 میلیون تومان است، مردم معمولی را به خاک سیاه می‌کشانند.

فلاحت‌پیشه اظهار کرد: وقتی بانک‌ها چنین شرایطی دارند، برخی هم که در مسیر خصوصی و با ابتکار کاری انجام می‌دهند با این شرایط مواجه‌ می‌شوند، البته عقیده دارم اگر تخلفی صورت گرفته باید با آن برخورد شود، اما تاکنون اعتراضی در این خصوص نشنیدم که بسیار عجیب است.

این نماینده مجلس در پاسخ به این مسئله که گفته می‌شود برخورد با فعالیت این مکتب به دلیل شکایت بانک مرکزی برای اختلال در سیستم بانکی کشور بوده، افزود: باید ارزیابی صورت بگیرد که چه اختلالی ایجاد شده است. در جامعه نظرسنجی شود و اگر یک نفر در استان کرمانشاه از عملکرد نظام بانکی کشور راضی بود من تمام حق را به بانک مرکزی می‌دهم.


وی ارزیابی جدی و گزارش دقیق در این رابطه را خواستار شد و تصریح کرد: حتی اگر در این پرونده اتهاماتی هم نظیر پولشویی مطرح باشد، اثبات آن به راحتی قابل انجام نیست.

نماینده اسلام آبادغرب و دالاهو در مجلس گفت: اگر پولشویی نیز صورت گرفته باشد، تلاش خواهم کرد این موضوع را در کنار عملکرد ظالمانه بانک‌ها در قبال مردم قرار بدهم که قطعا به نتایج تامل برانگیزی خواهیم رسید.

این عضو مجمع نمایندگان استان کرمانشاه با بیان اینکه بر اساس ارزیابی دقیق باید به نتایجی در خصوص این پرونده برسیم، ادامه داد: اگر در این مدت و بعد از تذکر آرامشی در ذهن مردم ایجاد نشود، حتما "تحقیق و تفحص" در مورد این پرونده را در مجلس مطرح خواهم کرد.
 


 چرا به دنبال روحیه تقابلی در مجلس هستید؟

آقای عارف به استناد رأی اعتمادی که مجلس به وزرای پیشنهادی "ورزش و جوانان"، "آموزش و پرورش" و "فرهنگ و ارشاد اسلامی" داد می گوید "فراکسیون امید اکثریت کرسی های پارلمان را در اختیار دارد" اما من معتقدم فضای سیاسی مجلس به دو اقلیت خیلی قوی و یک اقلیت وسط تفکیک می شود. دو اقلیت قوی فراکسیون های امید و ولایت هستند و مستقلان ولایی نقش اقلیت وسط را ایفا می کنند. وقتی به طور مشخص موارد اختلافی به وجود می آید موضع مستقلان ولایی صاحب تأثیر می شود.

در موضوع رأی اعتماد وزرای پیشنهادی هم همین اتفاق افتاد، وقتی موضع گیری های تندی علیه دانش آشتیانی وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش انجام شد -که به نظر من صلاح نبود- فضای مجلس شکل دوقطبی پیدا کرد و در این شرایط مستقلان ولایی موضع جریان حامی دولت را تقویت کرد و باعث رأی اعتماد گرفتن دانش آشتیانی از مجلس شد بنابراین هیچ کدام از دو جریان امید و ولایت در مجلس اکثریت نیستند.

نکته دیگر آنکه برخی می گویند مجلس دهم ضعیف ترین دوره مجلس بعد از پیروزی انقلاب است حال آنکه این طور نیست. مجلس دهم به علتی در پاره ای از عملکردهای فراکسیونی ضعف دارد اما به اعتقاد من در مجموع مجلس خوبی است به ویژه آنکه نوع اختلافات درون پارلمان چالشی و تقابلی نیست. درست است که بعضی اوقات بین افراد تقابل شکل می گیرد ولی روح حاکم بر مجلس را تعاملی می دانم. حالا اینکه بعضی افراد می گویند مجلس ضعیف است شاید به آن خاطر است که انتظار دارند مجلس وارد فضای جدی تقابلی شود. روحیه مقابله با قاچاق، رانت و فساد در این مجلس جدی است، تحقیق و تفحص هایی که تاکنون کلید خورده به مسائل اساسی کشور مربوط می شود.

اخیراً هم اعضای دو فراکسیون های امید و مستقلان ولایی با رئیس جمهور ملاقات داشتند که این اتفاق را مثبت ارزیابی می کنم چون خوب است مجلس و دولت در مدیریت امور کشور با هم همکاری داشته باشند. این کار باعث می شود قبل بروز مسائل اختلافی هر دو قوه در جریان دیدگاه های کارشناسی یکدیگر قرار بگیرند.

البته چنین دیدارهایی یک حسن سیاسی هم می تواند برای رئیس جمهور داشته باشد، مبنی بر اینکه وقتی حضور آقای احمدی‌نژاد در عرصه انتخابات منتفی شد حالا آقای روحانی می خواهد فضا را به گونه ای مدیریت کند تا در دوره آینده انتخابات ریاست جمهوری با حداقل هزینه رئیس جمهور شود و دولتش فراگیرتر از گذشته باشد.

در مجموع هر کدام از این دو دلیل یادشده مبنای این دیدارها باشد ایرادی ندارد، گرچه امیدوار تقویت وزن عامل اول در این دیدارها بیشتر مدنظر قرار گیرد چون واقعا مملکت مشکل دارد و رفع این مشکلات نیز فقط از با همکاری مجلس و دولت قابل انجام است.

عضو فراکسیون ولایت مجلس شورای اسلامی


یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی هدف از تصویب قطعنامه ضدایرانی در کمیته حقوق بشر مجمع عمومی سازمان ملل را تحت‌الشعاع قرار دادن موارد نقض واقعی حقوق بشر در کشورهای دیگر دنیا عنوان کرد.


حشمت‌الله فلاحت پیشه در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: من معتقدم صدور قطعنامه از سوی کمیته حقوق بشر مجمع عمومی سازمان ملل با هدف تحت‌الشعاع قرار دادن نقض واقعی حقوق بشر در کشورهای دیگر دنیا انجام شده است.

وی افزود: رژیم صهیونیستی یا عربستان که نقش لابی‌گری‌های مالی و سیاسی را دارند یا برخی قدرت‌های غربی‌ مثل آمریکا که حتی از سوی سیستم‌های اطلاعاتی خود متهم می‌شوند که در راه‌اندازی داعش و گروه‌های تروریستی ناقض حقوق بشر دست داشته‌اند،‌ بیشترین نقش را در تهیه پیشنویس قطعنامه‌ای علیه ایران دارند و البته می‌خواهند موارد نقض حقوق بشر در دنیا که توسط خودشان صورت می‌گیرد را لاپوشانی کنند.

نماینده مردم اسلام‌آباد غرب در مجلس،  اضافه کرد: ما شاهد نوعی هم‌سنخی و همزمانی بین قطعنامه حقوق بشر سازمان ملل با رأی بامداد امروز مجلس نمایندگان آمریکا در مورد تمدید تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران هستیم و حتی برخی سناتورهای آمریکایی متممی را آماده کرده‌اند که در آن شاهد طرح موارد جدید رفتارهای مستحق تحریم علیه ایران هستیم که از جمله آن ادعای نقض حقوق بشر است.

این عضو کمیسیون امنیتی ملی و سیاست خارجی مجلس تحریم جمهوری اسلامی ایران و مقابله با دوران پسابرجام را هدف اصلی بازیگران سیاسی مخالف ایران عنوان و تأکید کرد: به اعتقاد من قطعنامه حقوق بشر سازمان ملل و مصوبه مجلس نمایندگان آمریکا در مورد تمدید تحریم‌ها علیه ایران سناریویی است که در یک راستا انجام شده اما در عمل طرح ادعاهای حقوق بشری علیه ایران جایگاهی ندارد.


دکتر حشمت الله فلاحت پیشه در روزنامه وقایع اتفاقیه نوشت:نباید گرفتار تحلیل‌های سنتی درباره انتخابات آمریکا و ایران شویم؛ تحلیل سنتی این است که می‌گویند اگر در انتخابات کشور دشمن، یک جناح تندرو روی کار بیاید، در کشور ما نیز یک جریان تندرو انتخاب می‌شود.

 این تحلیل، سنتی است و در مناسبات ایران و آمریکا، دیگر جایگاه خودش را از دست داده است. درست است که در انتخابات آمریکا، یک روند غیر‌عقلانی شکل گرفته ولی در انتخابات ریاست‌جمهوری سال آینده ایران، قطعا روند، عقلانی خواهد بود و مردم، انتخابی درست و شایسته خواهند داشت.

از سال 2000 میلادی به بعد، دو راهبرد در منطقه و دنیا مقابل هم وجود دارد؛ یک راهبرد یک‌جانبه‌گرا که بوش آن را نمایندگی می‌کرد و راهبرد دیگر، چند‌جانبه‌گرا که ادامه سیاست کلینتون بود و از سوی اوباما شکل گرفت؛ بنابراین آنچه درباره ایران و آمریکا مطرح می‌شود، در این راهبردها، قابل طرح است.

اتحادیه اروپا تلاش می‌کند آمریکا در رابطه، چندجانبه‌گرا عمل کند ولی در آمریکا حتی اگر ترامپ هم نخواهد، بخش‌هایی از نخبگان ساختاری جمهوری‌خواه سعی می‌کنند دولت آمریکا، چند‌جانبه‌گرا با تحمیل اقتدارآمیز تصمیمات آمریکایی عمل کند، یعنی آمریکایی‌ها حق وتو را در بسیاری از امور داشته باشند.

باید توجه داشت که قدرت آمریکا هرگز به اندازه قدرت آنها در سال 2000 که بوشِ پسر آن را نمایندگی می‌کرد، نیست و این، حقیقتی غیر‌قابل انکار است. نه احمدی‌نژاد توانست قطعنامه‌ها را پاره کند، نه ترامپ می‌تواند برجام را پاره کند؛ تهدید‌های ترامپ هم درباره پاره‌کردن برجام، شبیه تهدیدهای احمدی‌نژاد درباره پاره‌کردن قطعنامه‌های بین‌المللی است چون هر دوی این موارد، جزء رژیم بین‌المللی است و احمدی‌نژاد و ترامپ، این توان و امکان را ندارند که این قرارداد بین‌المللی را نادیده بگیرند و پاره کنند.


حتی اگر ترامپ هم برجام را پاره کند، ایران توانسته به بخشی از خواسته‌های خود درباره لغو تحریم‌های بین‌المللی برسد؛ بنابراین به‌هیچ‌وجه ترامپ با پاره‌کردن ظاهری برجام هم نمی‌تواند اوضاع را به دوران تحریم‌های 11 ساله برگرداند و این عامل موجب می‌شود واقع‌گرایان او را به واقع‌گرایی در قبال قدرتی مانند ایران دعوت کنند.


پنجشنبه 27 آبان 1395

دکتر فلاحت پیشه در گفتگو با جام جم آنلاین:

   نوشته شده توسط: علی فلاحت پیشه،سجادحسینی    نوع مطلب :گفت وگو ،

نقض برجام قانون شد!

مجلس نمایندگان آمریکا، بامداد امروز چهارشنبه به وقت تهران طرح تمدید قانون تحریم‌های ایران را تصویب کرد.

این قانون که هدف از آن حفظ زیربنای تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران برای استفاده از آن در صورت لغو توافق هسته‌ای و بازگرداندن فوری تحریم‌هاست، برای تمدید نهایی باید در سنا هم به تصویب رسیده و از سوی رئیس‌جمهور آمریکا امضا شود.

اما در واکنش به رأی مثبت مجلس نمایندگان آمریکا مبنی بر تداوم ساز و کار تحریم علیه ایران، حشمت الله فلاحت پیشه به خبرنگار سیاسی جام جم آنلاین گفت: هر چند نمایندگان آمریکا تلاش کردند با سر و صدای تبلیغاتی تحریم‎ها را تمدید کنند، لیکن این اقدام آنها امر تازه‎ای نیست.

وی در ادامه تصریح کرد: در سال 1995 که قوانین داماتو مبنی بر تحریم ایران تصویب شد، در ذیل آن آمده هر ده سال یکبار باید این قانون ضد ایرانی با امضای رییس جمهور تمدید شود.

وی اقدام اخیر نمایندگان آمریکا را واکنشی به تحولات اخیر داخل آمریکا مرتبط دانست و گفت: این قانون در ابتدا باید به سنای ایالات متحده خواهد رفت واین احتمال وجود دارد که احزاب جمهوری خواه چند متمم به آن اضافه کند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس دهم در توضیح الحاق متمم‎های مذکور یادآور شد: یک مورد آن قائم بر بهانه‎های واهی حقوق بشری، ادعای تروریسم و توان موشکی است و بعد دیگر آن در ارتباط با تعارض سیاستهای جمهوری اسلامی با رژیم صهیونیستی در منطقه است.

فلاحت پیشه در تکمیل گفته‎های خود پیرامون متمم دوم تأکید کرد: دولت آمریکا با این متمم؛ در پی توجیه کمک نظامی یک و نیم میلیارد دلاری خود به رژیم اشغالگر قدس است.

وی هر گونه تحریم اعم از تحریمهای جدید و تمدید محدودیتهای قبلی را نقض آشکار توافق نامه برجام خواند وافزود: آمریکایی‎ها در بحث برجام نسبت به عدم تحریم دوباره ایران متعهد شده بودند، لذا انتظار می‎رفت با اقدامات ضد ایرانی بویژه در حوزه تحریمها از سوی مقامات کاخ سفید مواجه نباشیم.

فلاحت پیشه ضمن بیان اینکه تمدید دوباره تحریمها علیه ایران بمنزله تثبیت موقعیت عدم اجرای برجام است خاطر نشان کرد: البته آمریکا در عمل تا به امروز برجام را نقض کرده بود، لیکن با رأی مثبت نمایندگان بر تمدید تحریمها؛ نقض برجام بصورت قانون در آمده است.دکتر "حشمت‎الله فلاحت پیشه"، سکوت جامعه جهانی در برابر جنایات رژیم صهیونیستی و نیز تداوم اقدامات ددمنشانه اعراب مرتجع منطقه به رهبری عربستان سعودی در یمن را محکوم کرد و افزود: در چنین شرایطی، صدور قطعنامه حقوق بشری علیه جمهوری اسلامی بیانگر روح دوگانه دنیای امروز در مقابل اقدامات ضد حقوق بشر است.

وی موضوع حقوق بشر را تابعی از قدرت دانست و ابراز داشت: قدرتهای غربی و رأس آنها ایالات متحده، با محکومیت ایران در خصوص مسایل حقوق بشری؛ بدنبال پنهان نگه داشتن واقعیات و مصادیق آشکار نقض حقوق انسانها در جامعه جهانی هستند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس دهم در پایان اظهار داشت: هدف سازمان ملل از برجسته سازی نام ایران در فهرست ناقضان حقوق بشر؛ فراری دادن جانیان اصلی بشریت همانا آمریکا و رژیم صهیونیستی از جنگال عدالت است.پیام تبریک دکتر فلاحت پیشه به مناسب فرا رسیدن ایام مبارک روزه مرنو
خاونکار بر تمامی یارسانی های خوش قلب مبارک باد
.انتخابات آمریکا در شرایط خاصی برگزار شد و نتیجه ویژه‌ای داشت. برخلاف همیشه که روند انتخابات در ساختار سیاسی و رسانه‌ای آمریکا قابل پیش‌بینی بود، این‌بار پیش‌بینی‌ها تحقق پیدا نکرد.

در شرایطی که در طول دو دهه اخیر بشدت مردم آمریکا علیه ساختار سیاسی این کشور بودند و آن را غیرقابل اعتماد می‌دانستند ترامپ علیه ساختارها عمل کرد و از سویی دیگر ارتباط خود را با کانون‌های ثروت حفظ کرد.

درباره تاثیر این انتخاب روی ایران و موضوع برجام باید گفت ترامپ نمی‌تواند با وجود شعارهایی که داده، برجام را پاره کند. گرچه به ظاهر می‌توان هر قطعنامه‌ای را پاره کرد، اما مهم اثر و ثمر آن است. برجام از سوی بازیگران اصلی و کانون‌های اثرگذار در دنیا به امضا رسیده است. برجام یک رژیم بین‌المللی است و به همین خاطر من فکر می‌کنم پاره کردن این توافق یا اقدام برعلیه منافع کشورمان، در اولویت رئیس‌جمهور منتخب آمریکا نیست.

از یاد نباید برد که برجام یک عامل امنیت‌ساز در خاورمیانه است. تاکنون هر سامانی که طی این سال‌ها شکل گرفته منجر به افزایش ناامنی شده، اما برجام حوزه‌ای امن را در منطقه و جهان ایجاد کرده و راهکارهای ایران و تفاهمی که با دیگر قدرت‌ها برقرار شد، باعث این ثبات بوده است البته مکانیسم دوزمانه ماشه را که در قالب قطعنامه برجام به تصویب رسید می‌توان به‌عنوان پاشنه آشیل مطرح کرد، اما زمانی این مکانیسم کارایی خواهد داشت که اثبات شود ایران به تکلیف خود در قالب تحقیقات آژانس عمل نکرده است.

دیگر این‌که ترامپ در شرایطی رئیس‌جمهور آمریکا شد که این کشور با رکود در عرصه اقتصادی مواجه است و او به عنوان تاجر موفق توانست از حمایت سرمایه‌داران برخوردار شود.

با توجه به روابط خوب ترامپ با تجار مختلف آمریکایی و سایر کشورها به نظر می‌رسد که نگاه او به سیاست نیز تجاری خواهد بود.

50 میلیون آمریکایی که امیدوار به تحقق سیاست‌های رفاهی اوباما بودند تا از زیر خط فقر خارج شوند اکنون با روی کار آمدن ترامپ احساس سرخوردگی می‌کنند. بنابراین ترامپ باید این مسائل را به‌جای درگیر شدن در مسائل سیاست خارجی در اولویت قرار دهد.

نکته دیگر چالش دنیا با سیاست یکجانبه‌گرایی است که قبلا از سوی بوش پسر مطرح شد، اما این سیاست جدی گرفته نشد.

این رویکرد که با هدف تحمیل هژمونی یا تحمیل ارزش‌ها و فرهنگ آمریکایی ارائه شد، کشورهای اروپایی را با مشکلاتی چون تروریسم، پناهندگی و مهاجرت مواجه کرده است. این راهبرد نه تنها برای اروپاییان سودی نداشت بلکه آنها را متحمل ضررهای فراوانی کرد.

یکی از نگرانی‌ها در کشورهای اروپایی و غیراروپایی ـ مثل چین ـ این است که ترامپ بخواهد این بازی را به‌هم بزند و درصدد تحمیل اقتدار و منافع و ارزش‌های آمریکایی باشد. همین نگرانی باعث می‌شود که مواضع ترامپ درخصوص برجام با حساسیت ویژه جهانی رصد شود.

در عرصه منطقه‌ای هم روشن است که برای ترامپ، ایران نمی‌تواند به عنوان تنها دشمن معرفی شود، بلکه پول‌های کشورهای عرب و دلارهای نفتی بود که علیه او در عرصه انتخابات سامان گرفت. موضع‌گیری برخی از دموکرات‌ها و جمهوریخواهان علیه ترامپ بیشتر ناشی از این بود که خواهان حفظ قراردادهای نفتی خود بودند.

طبعا ترامپ از توزیع پول عربی و رانت نفتی ناراضی و عصبانی است. بنابراین فکر می‌کنم رئیس‌جمهور منتخب آمریکا به‌جای دشمنی با ایران، باید نگاه خود را معطوف به خطر لابی‌های ثروتمند مخالف خود در دولت‌های عربی کند.

دکتر حشمت‌الله فلاحت‌پیشه - عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلسحتی اگر ترامپ برجام را پاره کند، قطعا عملکردش بدتر از عملکرد دموکرات‌ها در اجرای برجام نخواهد بود.

به گزارش گروه دیگر رسانه های خبرگزاری فارس، دکتر حشمت الله فلاحت پیشه عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در گفت‌وگو با میزان، با اشاره به انتخاب دونالد ترامپ به عنوان رئیس جمهور جدید ایالات متحده آمریکا، در خصوص نگرانی ها و دغدغه های احتمالی وی اظهار داشت: دغدغه اصلی رئیس‌جمهور جدید آمریکا قطعا دغدغه هایی مثل رفع رکود، رفع چالش‌های بین‌المللی و نحوه همکاری با کشورهای عرب مرتجع منطقه است که از هیلاری کلینتون حمایت کرده‌اند.

وی در ادامه با اشاره به سیاست های احتمالی ترامپ در برابر ایران گفت: اگر ترامپ واقع‌گرایانه عمل کند قطعا دیگر ایران جزء اولویت‌های اصلی سیاست خارجی دولت او نخواهد بود؛ حتی اگر ترامپ برجام را پاره کند، قطعا عملکردش بدتر از عملکرد دموکرات ها در اجرای برجام نخواهد بود.
وی در پایان با بیان اینکه ترامپ پس از انتخاب به عنوان رئیس‌جمهور جدید آمریکا باید به درون ساختار تعریف شده در آمریکا بازگردد خاطرنشان کرد: ایران باید با آمریکا جدا از برجام رفتار کند و رفتارهای ضد ایرانی و تلاش آمریکا برای نقض برجام را به حساب اروپا و کل برجام در نظر نگیرد.


شفقنا- نماینده مجلس درباره انتخاب ترامپ و تلثیر آن بر اجرای برجام عنوان کرد: من معتقدم اگر در آمریکا عقلانیت بعد از ترامپ حاکم شود، در اجرای برجام خدشه ای وارد نمی شود.


دکترحشمت الله فلاحت پیشه درباره انتخابات آمریکا بیان کرد: من معتقدم که جهان به شدت متلاطم است؛ یک فضای متلاطم شبیه آن چیزی که آقای ترامپ از خودش نشان داده، این موضوع فقط می تواند دنیا را بیشتر ملتهب کند تا اینکه فضا را تلطیف کند؛ بنابراین احتمال شکل گیری دو وضعیت وجود دارد.

او با بیان کرد: وضعیت اول این است که کماکان ترامپ بعد از انتخابات، با ترامپ قبل از انتخابات تفاوتی ندارد. ترامپ قبل از انتخابات، در چنین شرایطی آشوب در دنیا را بیشتر خواهد کرد.
این کارشناس مسایل بین الملل با توجه به شخصیت ترامپ توضیح داد: با توجه به ساختارهای سیاسی در دنیا به ویژه در اروپا و آمریکا، آنها مانع تحرکات افراط گرایانه دولت آمریکا در دنیا خواهند شد. در این زمان می توان بخشی از بحران ها را حل کرد. آقای ترامپ به شدت ساختار سیاسی و قدرت در داخل آمریکا و دنیا را زیر سوال برد.
فلاحت پیشه با اشاره به برخی از بحران ها ادامه داد: برخی مشکلات از جمله داعش، ارتجاع عرب، پول های نفت و مبانی عربی را مطرح کرد؛ در چنین شرایطی باید بخشی از بحران های دنیا را تعدیل کرد اما اگر ایشان تلاطم ایجاد کند آمریکا باز هم آسیب خواهد دید چون هنوز دولتمردان آمریکایی نتوانستند آثار مالی، اقتصادی به ویژه سیاسی و فرهنگی که جرج بوش پسر در سال ۲۰۰۱ ایجاد کرد، را از بین ببرند.
این نماینده مجلس در خصوص تاثیر انتخابات آمریکا بر برجام، عنوان کرد: موضوع برجام در درون یک ساختار بین المللی و بین دولی با حضور سازمان های بین المللی شکل گرفت؛ برجام یک پاشنه آشیل دارد. اگر آمریکایی ها بخواهند به سمت نقض برجام بیایند از ۱۲ قطعنامه مربوط به اجرای برجام استفاده می کنند اما آن موقع ادله حقوقی لازم را ندارند چون اگر مشخص شود که ایران به تعهدات خودش عمل نکرده، آن وقت آمریکایی ها می توانند وارد این فاز شوند. در صورتی که گزارش های متعدد آژانس نشان می دهد که ایرانی ها به تعهدات خود عمل کردند.
او درباره فضای آمریکا بعد از انتخابات گفت: اگر در آمریکا عقلانیت بعد از ترامپ حاکم شود، هیچ وقت در اجرای برجام خدشه ای وارد نمی شود اما اگر همچون دوران بوش نوعی افراطی گری حاکم شود، آن موقع در افراطی گری هر چیزی امکان دارد و طبیعتا دنیا نا آرام می شود و برجام بخشی از این دنیاست. حتی اگر در چنین شرایطی آقای ترامپ به برجام حمله کند باز هم نمی تواند به اندازه ای به آن آسیب بزند که دموکرات ها در دولت آقای اوباما به آن آسیب زدند و بخش های مربوط به رفع تحریم را اجرا نکردند.


عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: دولت آمریکا به حدی دچار چالش در داخل، منطقه و جهان است که ایران اکنون برایش اولویت ندارد و مجبور است که به هر حال با شرایط کنونی بسازد.

به گزارش ایسکانیوز، دکترحشمت الله فلاحت در واکنش به انتخاب ترامپ به عنوان رییس جمهور آمریکا افزود: هفت قطعنامه که در قالب ماده 141 فصل هفتم منشور ملل متحد صادر شده بود جای خود را در برجام به یک قطعنامه داد.
وی ادامه داد: این قطعنامه یک ماده 12 دارد که پاشنه آشیل مذاکرات به حساب می آید و آن زمان است که یکی از اعضا، ایران یا یکی از طرفین را متهم به نقض کند آن زمان قطعنامه به صورت مکانیزم ماشه برای تحریم ها برمی گردد.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گفت: بدترین کاری که آقای ترامپ می تواند انجام دهد این است که از این بند استفاده کند.
وی افزود: این بند پرهزینه است چون آن زمان وارد مکانیزم آژانس و بحث های کارشناسی می شود که آیا ایران این کار را انجام داده است یا نه؟
فلاحت پیشه با بیان اینکه دولت آمریکا دچار چالش های داخلی است و اکنون ایران برای او اولویت ندارد، گفت: البته از این شرایط لابی های مختلف برای اینکه سیاست فشار بر ایران را دنبال کنند، استفاده می کنند. حاکمیت جمهوری خواهان هم بر مجلس نمایندگان و هم بر سنا در این قالب قابل ارزیابی است.
وی گفت: معتقدم حتی اگر ترامپ برجام را پاره کند باز هم بیش از آسیبی که دمکرات ها به برجام زدند نمی تواند آسیب وارد کند. دمکرات ها بیشترین عهدشکنی ها را داشتند. به هر حال کاری را صورت دادند که عملا در بخش های تحریم زدایی برجام عملا اجرا نشد.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در پاسخ به این سووال که سیاست های ترامپ به روسیه چقدر می تواند نزدیک باشد، افزود: ترامپ یک تاجر بزرگ است که معتقدم در عرصه سیاسی هم تجاری عمل خواهد کرد.
وی ادامه داد: یعنی درست در ایامی روی کار آمده که نظام سرمایه داری آمریکا از کارویژه خود که افزایش سود است بشدت دور شده است و وی برای افزایش سود دولت آمریکا تلاش خواهد کرد.
فلاحت پیشه با بیان اینکه ماهیت ترامپ به گونه ای است که خط قرمز سیاسی نخواهد داشت، گفت: ولی اینکه چگونه در آینده عمل کند طبیعا لابی ها بر روی آن اثر خواهند گذاشت.
وی افزود: متحدان منطقه ای آمریکا که رفتار آنها در قبال خانم کلینتون باعث عصبانیت ترامپ شده، سعی خواهند کرد در آینده سیاست و راهبرد ایران هراسی را دوباره زنده کنند.
عضو کمیسیون ملی و سیاست خارجی مجلس در گفت و گو با ایرنا، گفت: جمهوری اسلامی ایران باید با ظرافت دیپلماتیک باعث میدانی نشود که متحدان گذشته آمریکا بخواهند ایجاد کنند و لابی های منفی خود را علیه ترامپ این گونه بپوشانند.
بیست ودومین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها از 14 تا 21 آبان ماه در مصلای امام خمینی(ره) برپا است.


تعداد کل صفحات: 3 1 2 3
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic